Філіндаш: «Молодіжного лобі в парламенті немає»


Якими молодіжними проблемами займається Центр соціальної аналітики «Лівий погляд»?

Ми займаємося проблемами розвитку молоді й можливостями для такого розвитку, для самореалізації, проблемами рівного доступу молоді до освіти, роботи і можливостей робити кар’єру, наприклад, у державних органах, певним чином проблемами освіти. Це аналітична структура, яка вивчає стан суспільства, подає певні пропозиції, аналітичні огляди, статті тощо.

Що необхідно зробити молоді для свого зростання на сучасному етапі?

Найголовніше – бути молоді значно активнішою, ніж вона є зараз, причому не лише в плані пошуку роботи для себе, а й стосовно громадсько-політичної діяльності, тому що з пасивністю молоді в політиці значною мірою і пов’язана відсутність молодіжного лобі в парламенті та інших органах влади, досить часте ігнорування інтересів молоді.
Політики мало звертають увагу на молодь, оскільки знають, що вона не ходить на вибори, тому для них це не важливий прошарок виборців. Якщо молодь буде активнішою і згуртованішою, дійсно боротиметься за свої права у складі організацій, молодіжних чи немолодіжних (усвідомлюючи при цьому, що є загальні права молоді, а не лише особисті інтереси), то у неї є шанс впливати на політику і своє життя, як це й відбувається у багатьох країнах Євросоюзу, де молодь більш активна і може за допомогою студентських страйків чи інших рішучих заходів впливати на уряд і змушувати його приймати рішення на користь молоді.

Як історик, скажіть, будь ласка, чи незнання історії або недостатнє володіння історичними фактами впливає на сучасний розвиток молодіжного руху?

Впливає, безумовно. Але це стосується не лише молодіжного руху, а взагалі всього суспільства, бо дійсно у нас погане знання історії, яке переважно обмежується лише уривками зі шкільної програми, що запам’яталися, і тими штампами, які час від часу пропагують ЗМІ. 20 років тому це були штампи радянські, зараз - зовсім іншого змісту, але це все одно штампи, пропагандистські догми.

Якщо не знаєш історії, то ніколи не відрізниш, що відбувалося насправді у нашому минулому, а що зараз просто намагаються вдовбати в голову. До того ж, знаючи історію, дуже багатьох помилок можна було б уникати, в тому числі й сучасним українцям.

Що Ви скажете про молодіжне житлове кредитування і будівництво?

Наскільки я знаю, ніяких суттєвих змін не відбулося за останні рік-півтора, тому що не працює парламент. Законопроект про молодіжне житлове будівництво, ініціатором і одним з авторів якого я був, прийняли у минулому складі Ради в першому читанні, він мав усі шанси бути прийнятим в цілому і серйозно вплинути на збільшення пільгового кредитування молодих сімей для купівлі і будівництва житла. Але цей закон не був розглянутий у зв’язку з розпуском парламенту.

Ніяких суттєвих позитивних змін і не могло відбутися за цей час, оскільки теперішня Верховна Рада, крім почергового блокування то однією фракцію, то іншою, не приймає ніяких законів, зокрема, й у сфері молодіжного житлового будівництва. Сьогодні є жорстка політична криза і до законів руки не доходять.

Ми бачимо, що діями тих угрупувань, які поперемінно перебувають при владі, втрачається будь-яка повага людей до держави, до влади взагалі, а це б’є і по авторитету самої держави й дуже негативно впливає на такі почуття, як патріотизм, гордість за свою державу - її фактично немає зараз в настроях людей. На жаль, все це може призвести до дуже поганих наслідків, але будемо оптимістично надіятися.

Джерело: Молодіжна правда


Bookmark and Share