Студентка МАРТА БАРАНДІЙ: Те, що я українка, викликало здивування. Якщо це було в Європарламенті...


Питання про те, що ж таке Європейський союз загалом та якими є основні його владні інституції, стало особливо актуальним нині - коли єдиним зовнішньополітичним вектором нашої держави проголошено курс на євроінтеґрацію. Здається, що попри багато попередніх спроб пояснити пересічному українцеві, що таке, наприклад, Європейський парламент чи Європейська комісія, розуміння ним цього питання не збільшувалося ні на йоту. Нижченаведене інтерв`ю зі студенткою міжнародних відносин ЛНУ ім. І. Франка Мартою Барандій, яка стажувалася при Європарламенті (6--30липня 2004), дозволить хоч на хвильку зазирнути за лаштунки великої європейської політики і швидко пройтися його кулуарами в Брюсселі, де протягом трьох тижнів депутати працюють у комітетах та фракціях, готуючись до пленарних засідань, що тривають протягом щотретього тижня місяця в Страсбурзі.

Національність -- перепона чи шанс

-- Марто, як ти потрапила на стажування до Європарламенту?

-- Протягом року вчилася в Австрії в Інсбрукському університеті за програмою ТЕМPUS/Tacis, розробленою для вивчення студентами українських ВНЗ права ЄС. Наприкінці навчання студентам запропонували пройти практику коштом програми, але за умови, що студент сам шукає місце її проходження.

Знайти якусь інституцію було дуже важко. Ми зверталися до адвокатських фірм, банків, я зверталася навіть до МЗС Австрії.

-- Як ти вважаєш, національність відіграла якусь роль?

-- Думаю, так. Звісно, вголос цього ніхто не говорив, однак... Вони вважали тоді, що Україні до ЄС дуже далеко, тому, для чого, мовляв, українцям така практика? Коли ж і з цього нічого не вийшло, вирішила звернутися до Європарламенту.

-- Вирішила піти коротшим шляхом?

--Так. Просто через інтернет знайшла координати австрійських та німецьких європейських депутатів, адже моя перша іноземна -- німецька. На їхні електронні адреси надіслала листи, в яких розповіла всю ситуацію. Це не були офіційні звернення -- прості, відверті листи, майже слізні прохання взяти на практику. Мотивувала тим, що як громадянка України хотіла б побачити на власні очі, як все відбувається, зрозуміти, куди ж ми так прагнемо вступити.

-- Чи була якась реакція?

-- Протягом двох тижнів на мою скриньку надходили відмови. Та одного дня я виявила листа від австрійського депутата Європарламента, члена соціалістичної фракції Герберта Бьоша. Ця фракція є другою за кількістю в Європарламенті, а соціалісти -- майже половина австрійської делегації. Бьош написав, що візьме мене на практику за умови, що його переоберуть до ЄП. Адже саме тоді тривала виборча кампанія.

-- Чому він погодився?

-- Свого часу Бьош входив до комітету Європарламенту, який займався питаннями співпраці з Україною, Білоруссю та Молдовою. А отже, мав контакти з нашими урядовцями.

Виборець -- це святе!

-- Що можеш сказати про Бьоша?

-- Пан Бьош -- дуже проста людина й доступна людина. Він одразу запропонував мені перейти на ти, а коло його кабінету завжди стояла черга журналістів, щоб домовитися про інтерв`ю. Дуже простим є і його парламентський побут. Кабінет складається з двох кімнат. У тій, де працюють асистент і практикант -- лише офісні меблі, два комп`ютери. А в тій, де знаходиться депутат, окрім шафи, столу та телевізора, призначеного для перегляду пленарних засідань у Страсбурзі, більше нічого й немає. Якщо ж панові Бьошу потрібен був комп`ютер, він користувався тим, за яким працювала асистент або я. Тож і не дивно, що депутат дозволяв за його відсутності сидіти за його столом навіть мені. До речі, на тому ж столі стояло його сімейне фото, а також сувенір з України, на якому був наш прапор та тризуб. На цій сувенірній тарілочці було також написано, що її зроблено з нагоди святкування 10 річниці незалежності України. Деколи до нього приїжджала дружина -- ще простіша у спілкуванні, ніж чоловік, людина, однак дуже заполітизована. Тож і не дивно, що він постійно з нею радиться з питань, безпосередньо пов`язаних з роботою євродепутата.

-- А де мешкають депутати?

-- В них, по суті, чотири робочі дні. Тому в п`ятницю у парламенті залишаються асистенти й часто незаміжні жінки-депутати. Я так зрозуміла, що пан Бьош їздив додому на вихідні. Цікаво, що деякі депутати європарламенту взагалі живуть у готелях і ходять у звичайні супермаркети.

-- Чи не забувають євродепутати про своїх виборців?

-- Пан Бьош є депутатом уже втретє чи вчетверте, тобто має великий досвід. До того ж у нього неабиякий характер. На одному з засідань йому хтось заперечив. Він відповів просто: "Як ви можете так говорити? Люди ж нас вибирали! І якщо вже за місяць після того, як вони нас вибрали ми діємо всупереч їм, то гріш нам ціна! Ми повинні все робити для людей".

Попри загальноєвропейськість, Європарламент, не вирішує питань суто міжнародних. Насправді це питання, які стосуються конкретної людини.

Перед комітетами інколи виступають люди навіть з особистих питань, однак лише тоді, коли порушуться їхні права як громадян ЄС.

Моменти історії

-- Ти потрапила на дуже цікавий період...

-- Це був новий склад парламенту після виборів. Перед парламентом стояло завдання обрати свого голову та голів Єврокомісії, депутати вирішували, до яких комітетів входитимуть. Тому парламент не займався властивими для нього функціями.

Тоді обирали Жозе Барозу, і він виступав перед кожною з фракцій. Я була на його виступі перед опозиційною до нього соцфракцією. Цікаво було спостерігати, як, очевидно, зневірившись у можливості переконати соціалістів, Барозу почав демонструвати свій талант поліглота. Майже кожен наступний абзац свого подальшого виступу він виголошував щораз іншою мовою Євросоюзу.

-- Як обирали голову ЄП?

-- Набагато простіше. Хоча все відбувається за тим самим принципом. Йозеп Борель, член соціалістичної фракції ЄП, отримав одностайну підтримку соцфракції. Друге місце посів екс-міністр закордонних справ Польщі Броніслав Геремек.

-- Якою є культура спілкування між депутатами в межах фракцій та міжфракційних стосунках. Адже це люди з різних країн.

-- Спілкуються англійською або іншою офіційною мовою Євросоюзу. Стосунки дружні навіть між цілком протилежними людьми. Сідають за один стіл в їдальні, обговорюють питання. Так, засідання інколи бувають дуже емоційними, особливо, коли один депутат не погоджується з іншим. Однак ніхто нікому не хамить. Сказавши, що опонент не має рації, депутат пояснює свою точку зору, а не просто критикує опонента. Без образ.

Що нас чекає?

-- Також ти мала змогу бачити перші кроки євродепутатів від 10 нових членів Євросоюзу.

-- Я була на засіданнях фракцій, участь у яких брали нові депутати від усіх 25 нових членів ЄС. Їх вітали. Всіх називали поіменно.

-- Щирість у цих стосунках відчувалася?

-- Депутати, які довго працювали в Європарламенті, зокрема Бьош, до прийняття нових депутатів якось особливо не готувалися. Усвідомлення того, що відтепер доведеться працювати з новими членами європарламенту, було настільки сильним, що вони й не переймалися дуже, коли дійшло до справи прийняття нових колег.

У депутатах, які щойно прийшли до парламенту, я відчула щось рідне. Вони не знали, як поводитися, що до чого, куди сідати. Відчувалося, що вони трохи не у своїй тарілці.

-- Згодом вони "притерлися"?

-- Так. Зокрема, починали більше спілкуватися...

-- А чи не було якогось зверхнього ставлення старожилів до новачків? Як нові депутати бралися до роботи -- активно вносили якісь пропозиції?

-- Так, я дуже часто чула виступи угорців, чехів.

-- Після прийняття 10 членів до ЄС, тобі ніхто не натякав: тепер, мовляв, ваша черга?

-- Те, що я українка, викликало здивування. Якщо це було в Європарламенті, то при слові Україна всі здивовано запитали: "Так?.. А в якого ви депутата? Ага... . -- І далі:-- Як ви сюди потрапили?"

А якщо поза межами Європарламенту: "Ага... цікаво...дівчинка з України, говорить німецькою та англійською і проходить практику в Європарламенті". Допомагало те, що дехто знав про перемогу Руслани на "Євробаченні".

-- До речі, нині цьому конкурсу в Україні приділяють дуже багато уваги. Чи справді популярність Руслани була такою великою?

-- У Брюсселі були й такі, що взагалі не чули не те що про Руслану, а про "Євробачення" взагалі. Натомість ті, хто був у курсі справи відгукалися про нашу співачку дуже позитивно. Брюсселем їздили авто, з яких тільки й лунала що Wild dences. Цю пісню постійно крутили по радіо, на європейському MTV, на дискотеках. У квартирі, де я мешкала, також жив один бельгієць, який просто фанатів від Руслани. Коли починала лунати ця пісня, всі відразу замовкали, щоб не заважати йому слухати. Хоча багато хто хвалив не пісню, а шоу, яке влаштувала Руслана. Ця перемога була важливою, оскільки люди трохи дізналися про Україну й перестали вважати її країною білих ведмедів. Хоча були й такі, що питалися, як ми там живемо, в Україні, адже в нас, напевне, холодно...

-- На якому етапі було тоді питання розгляду Європейської конституції?

-- Саме це питання стало причиною дещо прохолодного ставлення євродепутатів до Польщі порівняно з усіма іншими новачками Євросоюзу. Адже Польща, ще коли не була членом Європарламенту, вже висловилася проти Конституції. Європарламентарі дуже негативно реагували на такі дії.

-- Польща завжди дуже активно виступала за вступ України до ЄС...

-- Там я переконалася, що Польща -- адвокат України. Коли я спиталася Геремека, як він ставиться до вступу України до ЄС, він відповідав: "Та ми все зробимо для цього. Ми вас підтримуємо і на засіданнях, і на зустрічах -- усюди".

-- Якби таке саме питання ти поставила Бьошу?

-- Ну, Україна... ну, у вас є деякі проблеми... ну, це питання є дуже актуальним,... треба подумати,... але треба дещо зробити у плані економіки...

Згадуючи провладного кандидата...

-- Фактор тодішньої влади. Якою була його роль?

-- Депутати уникали розмов із цього приводу. Я їм говорила, хоча не мала, мабуть, права так говорити про Президента України. Я казала, що в нас страшна корупція. В нас незабаром вибори. Ми сподіваємося, що вони будуть справді демократичними і що Україна зміниться, а не лише декларуватиме бажання євроінтеґруватися, постійно озираючись на Росію.

-- Вони говорили про те, що сподіваються на краще. Прізвище Ющенко, наприклад, згадувалося...

-- Тоді, в липні, це вже було актуальним, оскільки знали, що висуватиметься Янукович. І депутат, і його асистент постійно мені говорили, що от, мовляв, ми читали новини про Україну. Пригадую, в їдальні неофіційно, ніби до слова, Бьош сказав: "Сподіваємося, у вас переможе не провладний кандидат".

-- Для чого їм це? Просто болить за людей, чи вони так говорять, пам`ятаючи про європерспективу України?

-- Думаю, вони розуміють, що Україна вступить-таки колись до ЄС. Адже якщо Україна виконає всі вимоги, яка в неї перспектива, що може їй завадити вступити до ЄС. Чому нас не приймуть? ЄС не матиме виходу. Чим мотивуватимуть своє заперечення? Вони сподівалися, що в нас розвиватиметься демократія, трохи втратить свої позиції корупція.

-- Бьош -- спеціаліст з корупції. Він щось говорив про корупцію в Україні?

-- Він згадував, що коли був у Києві, то саме місто йому сподобалося, однак негативне враження залишилося від особистого досвіду, пов`язаного з проживаням у готелі.

Розмовляв Андрій ІЩИК, „Поступ”

Bookmark and Share