«Ідеологія ОУН та ідеологія української держави сьогодні», присвяченого 100-літтю Степана Бандери


Метою даного заходу було дати змогу науковцям різних спеціальностей та різних регіонів України висловити своє бачення вказаної проблематики, передати свій досвід студентам та учнівській молоді, зустрітися із учасниками визвольних змагань 1940-50-х років, ознайомитися з історичною спадщиною ОУН –УПА та творчо адаптувати її в сьогодення Української держави. На прикладі цілісності табору зрозуміти та відчути цілісність України. Виробити проект «Наше спільне майбутнє». Взяти участь у прибиранні та благоустрої Карпатського заповідника, зокрема г.Говерла.
Подібний табір проводився минулого року в Рожнятівському районі, але це перший табір-конференція загальноукраїнського масштабу з такою потужною науковою складовою.

Наші організатори: гуманітарне відділення Української Академії Наук, молодіжна громадська організація «Осмомисли» (Івано-Франківськ), Інститут суспільних досліджень (Дніпропетровськ), Центр визвольного руху (Львів). Захід відбувається за підтримки управляння у справах сім’ї, молодіжної та гендерної політики виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та управління у справах сім’ї та молоді Івано-Франківської обласної державної адміністрації.
В роботі табору взяли участь представники з різних міст України: Алчевська, Донецька, Дніпропетровська, Івано-Франківська, Києва, Кривого Рогу, Луганська, Львова.

Діяльність табору складалася з наукової, освітньої, туристичної та творчої частин.
Робота наукової конференції включала в себе пленарне засідання та роботу в секціях, круглий стіл «Особистість, нація, людство: організаційні принципи співпраці та взаємодії. Ідеологічний та праксеологічний аспект», створення проекту «Наше спільне майбутнє». З доповідями виступили науковці з різних регіонів України, зокрема:
- Ілля Кононов, доктор соціологічних наук, професор Луганського національного університету ім. Т.Шевченка: «Національна свідомість та перевизначення понять в суспільних науках»;
- Володимир Вятрович, кандидат історичних наук, Центр досліджень Визвольного руху (Київ): «УПА: Слід в історії»;
- Володимир Панченко, директор Інституту суспільних досліджень (Дніпропетровськ): «Економічна складова в ідеології ОУН 20-50-х років ХХ ст.»;
- Галина Дичковська, кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії Прикарпатського національного університету: «Націоналізм як предтеча сучасних сизигійно-синергетичних парадигм»;
- Марта Гавришко, Центр досліджень визвольного руху (Львів): «Феномен націонал-соціалізму у візіях українського політикуму Галичини 1930-х років»;
- Ігор Кочергін, кандидат історичних наук, доцент Дніпропетровського національного гірничого університету: «Історична пам’ять як складова національної ідеї» та інші.

Надзвичайно цікавим був формат конференції, круглі столи, де студенти і учні мали змогу не лише прямого і безпосереднього спілкування із науковцями, а співпрацювали у безпосередній творчій діяльності.

Освітня частина програми табору включала фільм про УПА та її місце в історії України, зустріч з ветеранами УПА та політв’язнями радянських таборів Орестом Дичковським та Дмитром Верхоляком, а також психологічні тренінги по лідерству, конфліктності.

Творча частина табору складалася з майстер-класів: з бісероплетіння, плетіння оберегів з сіна, в’язання дідуха, опанування мистецтва танцю («гуцулка», коломийка, «аркан», «полька»). В день відкриття табору виступав український фольк-гурт «Кораллі» (трембіта, сопілка, скрипка тощо). Також відбулася постановка розважально-обрядового дійства «Свято Івана Купала».

Туристична частина основними завданнями мала походи учасників на Говерлу, до водоспаду, вивчення місцевих легенд. Частина творчої групи здійснила дводенний похід, відвідавши не лише Говерлу, але г. Піп Іван. При таборі працювала дитяча група з 24 осіб (в тому числі напівсироти та діти, позбавлені батьківського піклування). Діяльність цієї групи включала походи в гори, в ліс на ягоди, на річку, розвиваючі ігри, співи народних та повстанських пісень, тренінги спілкування.

Результати заходу: проведена повноцінна наукова конференція, яка активізувала творчу діяльність науковців та студентів, результати конференції будуть опубліковані; проведена виховна та навчальна робота з молоддю різних регіонів України в напрямку її громадянської внутрішньої інтеграції; діти та молодь долучилися до неформальних, активних та цікавих форм наукової та просвітницької роботи; здійснено активний відпочинок для молоді та дітей.

Резолюція
Вишкільно-наукового табору-конференції
«Ідеологія ОУН і ідеологія Української держави сьогодні
(11-20 липня 2008 р., Ів-Франківська область, Заросляк, г.Говерла)
Ми, учасники конференції (науковці, аспіранти і студенти з Алчевська, Донецька. Дніпропетровська, Дрогобича, Івано-Франківська, Кривого Рогу, Києва, Луганська, Львова) заслухавши доповіді, провівши обговорення та творчі диспути, констатуємо, що базові світоглядні цінності громадян України є спільними, незважаючи на негативні та дезінтегративні регіональні суспільно-політичні стереотипи. Такі стереотипи можуть бути подолані міжрегіональним діалогом в різних сферах буття суспільства, ініційованим громадськістю та підтриманим державою.
Спираючись на результати дискусій, учасники пропонують:
У сфері світоглядних пріоритетів та світовідчуття:
• Розвиток відчуття позитивної співпричетності мешканців різних регіонів;
• Опрацювання проекту спільного позитивного майбутнього;
• Формування спільного модерного простору української маскультури;
• Долання конфесійних розбіжностей через усвідомлення вищості Божественного над конфесійним
У сфері комунікації:
• Запровадження трансукраїнського експресу Луганськ – Івано-Франківськ, який перебував би в дорозі не більше 20 годин;
• Продовження міжобласного обміну журналістами;
• Створення при ОДА комунікативних центрів, відповідальних за зв’язок між регіонами;
• Створення при місцевих органах самоуправління Фондів міжрегіональної комунікації;
• Введення до стрічки новин регіональних інформагенцій агенцій новин з інших областей;
• Державна підтримка розвитку внутрішнього туризму, перш за все шкільного та студентського;
• Проведення любительських обмінних творчих та фотовиставок (школа – школа, ВНЗ – ВНЗ)
У сфері історичної пам’яті:
• Пошук спільних національних героїв – людей, які прагнули змінити український світ на краще;
• Завершення чужих війн на українській території
У сфері освіти та науки:
• Запровадження обміну студентами, викладачами, читання спецкурсів представниками ВНЗ іншого регіону;
• Проведення наукових конференцій «Спільне позитивне майбутнє України», «Український герой»;
• Зробити доступною спадщину української суспільно-політичної думки;
• Продовження порівняльних соціологічних досліджень громадської думки в областях, започатковане за ініціативою науковців Луганська та Дрогобича
У сфері інформації:
• Розробка і впровадження концепції спільного інформаційного простору;
• Створення віртуального музею «Вся Україна»

Bookmark and Share