Програми створення у м.Львові універсально доступного середовища для людей з особливими потребами


У середу, 9 березня 2005 року, у приміщенні Львівського обласного відділення Українського фонду “Реабілітація інвалідів” відбулась прес-конференція стосовно запропонованої містові громадською організацією " Програми створення у м.Львові універсально доступного середовища для людей з особливими потребами ".

У червні 2003 року Постановою Кабінету Міністрів України № 863 було затверджено “Програму забезпечення безперешкодного доступу людей з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів житлового та громадського призначення”. Згідно п.3 названої Постанови КМУ місцеві органи виконавчої влади зобов’язалися розробити і затвердити місцеві програми забезпечення ліквідації архітектурних бар’єрів для людей з інвалідністю. 2 грудня 2003 року Розпорядженням голови Львівської ОДА було прийнято обласну Програму. Натомість міськрада й досі не розробила програми конкретних заходів з ліквідації архітектурних бар’єрів у Львові.

Аби забезпечити співпрацю міських чиновників з людьми з особливими потребами, представники громадських організацій, які працюють над забезпеченням у Львові умов для інвалідів, просять винести на розгляд сесії міськради питання доступності міської інфраструктури для громадян з особливими потребами. А також прийняти міську “Програму створення у м. Львові універсально доступного середовища для людей з особливими потребами”, розроблену Фондом “Реабілітація інвалідів” – провідною організацією у програмах безбар’єрності Національної Асамблеї інвалідів України.

У вищезгаданій Програмі подано перелік об’єктів громадського призначення, які необхідно пристосувати для забезпечення доступу громадянам з інвалідністю, представлено й перелік робіт, які необхідно для цього виконати. Це особливо актуально, зважаючи на заходи, що міська влада вже запланувала виконати в процесі підготовки до відзначення 750 років Львову.

Громадська організація запропонувала проект положення про “Комітети доступності” при міській раді. Треба сказати, що у різних країнах світу вже впродовж десятиліть існують дорадчі структури, до яких входять особи з особливими потребами, котрі виступають експертами з питань універсальної доступності міського середовища. Створення таких структур передбачено і Постановою КМУ від 4 червня 2003 року, однак поки в Україні ще не розроблені відповідні положення.

Також, у відповідності до міжнародної практики, програма передбачає особливості паркування у місті автомобілів людей з особливими потребами.
Окремим розділом у програмі є транспортне обслуговування інвалідів. Зокрема наголошується, що при заміні рухомого складу громадського транспорту необхідно закупляти такі автобуси, тролейбуси, трамваї, які надаються для перевезення пасажирів-інвалідів (з низькою підлогою, широкими дверима), а також створення міської служби перевезень людей з інвалідністю.

Як нововведення пропонується і програма адресного фінансування облаштування пандусами та допоміжними пристосуваннями будинків та прибудинкових територій, де живуть інваліди з ураженням опорно-рухового апарату (у візках).

Передбачено необхідність щорічного оцінювання виконання даної Програми.

Нагадаємо, що під патронатом Національної Асамблеї інвалідів України, за сприянням Державного комітету архітектури і будівництва України та Львівської ОДА, за фінансової підтримки Проекту "Воля громадська – сила всемогутня", ІСС та ІСАР "Єднання" громадська організація “Реабілітація інвалідів” провела аудит доступності будівель державних адміністрацій та органів соціального захисту. В результаті моніторингу виявилося, що жоден із будинків державних адміністрацій не є доступним для людей з особливими потребами відповідно до чинних в Україні будівельних норм та світових стандартів. Доступним є лише Головне управління праці ЛОДА (вул.Невського, 10), умовно доступними можна назвати будинок міської ради та Сихівське управління соціального захисту. Жоден з пенсійних Фондів, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві, фонд соціального захисту інвалідів України не доступні для людей у візках, важко доступні для людей похилого віку, з вадами зору, незрячих. Недоступними для людей з інвалідністю є й медичні, навчальні, культурні, торгові заклади, а також банки, готелі, вокзали, інші споруди.

На жаль, попри усі накази та вказівки Держбуду України, нехтуються вимоги доступності за чинними будівельними нормами ще на стадії видачі завдань на проектування (АПЗ). Представництва Укрінвестекспертизи не звертають уваги на відсутність у проектах елементів доступності згідно до чинних будівельних норм. Управління архітектури погоджують такі проекти до будівництва.

У квітні 2004 року на круглому столі “Долаючи бар’єри разом”, організованим Національною асамблеєю інвалідів України, висновки моніторингу були представлені, зокрема, голові ЛОДА та міському голові Львова.

Треба сказати, що впродовж останніх років інспекція архбудконтролю Львова нарешті почала виконувати розпорядження міського голови Львова від 1999 року № 12 “Про заходи щодо створення умов для безперешкодного доступу інвалідів до об’єктів громадського призначення у м. Львові”, вимагаючи від суб’єктів при здачі в експлуатацію новозбудованих чи реконструйованих споруд довідку щодо доступності від Фонду „Реабілітація інвалідів”. Однак при цьому не звертається уваги на негативні висновки щодо доступності, що видаються організацією інвалідів. То ж виходить, що і новозбудовані об’єкти, за поодинокими випадками, не є доступними, а подекуди погіршили пересування людині у візку чи з візком і створюють небезпеку для людей з вадами зору.

Від 1999 року наше місто поступово ліквідовує архітектурні бар’єри. Вже на усіх вулицях і пішохідних переходах, що зазнали реконструкції – можна без проблем пересуватися у візку. Однак, в цілому Львів ще не є доступним для інвалідів у візках. Забезпечення безбар’єрного архітектурного середовища має стати одним з пріоритетних напрямків роботи наших чиновників. Адже лише таким чином можна забезпечити інтеграцію неповносправних людей у цивілізоване суспільство, а Україні в цілому – до Євросоюзу. Ярослав Грибальський, координатор програм з безбар’єрності Національної асамблеї інвалідів України

Христина Шевчук, волонтер

Львівське обласне відділення Українського фонду
“РЕАБІЛІТАЦІЯ ІНВАЛІДІВ”
вул. Дж. Вашінгтона, 21-а, 79032, а/с 4451,
Львів, тел. ( 032) 2418018,
independ@LITech.lviv.ua

Bookmark and Share