ВБИТИ ДРАКОНА. Як переступити через поріг демократичних змін в університеті


Опальний керівник був нещодавно знятий з посади указом Президента, що стало основною причиною процесу, який можна назвати «Публічним розвінчанням культу особистості Скопенка».


Розвінчання культу

Згідно матеріалам, нещодавно опублікованим на офіційному сайті університету, Віктор Скопенко за час свого 23-річного ректорства встиг віддати в оренду для комерційної забудови величезну частину університетських земель. Бізнесмени отримали 56 га в районі Виставки досягнень народного господарства, 59 комерційних контор отримали приміщення КНДУ під офіси, отрималиiтри гуртожитки університету (останній з них - №19). У договорах із комерційними фірмами заплановано знести існуючу кафедру ядерної фізики та 160-річну обсерваторію, оточити фізичний та географічний факультети на відстані 20-40 метрів них 10-17 поверховими паркінгом та офісними спорудами, а також перетворити учбові приміщення на торгівельно-розважальні комплекси. Екс-ректор також ініціював землевідведення для будівництва приміщень торгівельно-виставкового комплексу під стінами Головного корпусу.

За свідченнями декана філософського факультету Анатолія Конверсього, Віктор Скопенко знову збирається балотуватися на посаду ректора. Не зважаючи на карну справу, яку проти нього вже порушено.


А судді хто?

Умови, на яких були відданні усі ці матеріальні ресурси, трудовий колектив зараз привселюдно вважає принизливими і незисковими для університету. Навіть Голова Студпарламенту нещодавно заявив, що студентство бере на себе зобов’язання блокуватибудiвельні роботи та проводити масові акцiі протесту. Але не треба забувати, що, наприклад, будівництво багатоповерхівок по вул. Ломоносова (6,27 га) розпочалося ще у 2006 році за мовчазної згоди більшості представників адміністрації, викладачів та студентів. А в.о. Голови Студпарламенту Андрій Гаджаман під час громадського обговорення забудови навіть закликав закінчити дискусію та розпочати будівництво. Таким чином бачимо, що увесь цей час сильнішими за патріотизм по відношенню до КНДУ були бажання вислужитися перед начальством, страх втратити підвищенні зарплати та страх стати вигнанцем з університету.


План – повернути втрачене

Як би там не було, але сьогодні працівники і студенти університету вже сміливо формулюють ідею про повернення нерухомого майна. Яка нещодавно була озброєна юридичними аргументами.

У квітні цього року Президент Віктор Ющенко відмінив Указ Леоніда Кучми від 12 січня 2000 року про призначення Віктора Скопенка ректором.Незабаром Ющенко затвердив щодо екс-ректора формулювання "вихід на пенсію", проте не відмінив свого попереднього рішення. У зв’язку з цим Максим Баришніков, адвокат компанії «Агеєв, Бережний і партнери», який займається декількома судовими справами проти екс-ректора, наголошує, що не зважаючи на норму конкурсного обрання ректорів, яка вступила в дію разом з Законом «Про вищу освіту»у 2002 році, у КНДУ з того часу жодних виборів не проводилось.

"Починаючи з моменту прийняття та вступу в дію Закону «Про вищу освіту» посада ректора залишалась вільною та вакантною – лише кабінет ректора незаконно займала людина, яка називала себе ректором. Відповідно і усі дії цієї людини на цій посаді – незаконні," – каже Максим Баришніков про юридичні наслідки Указу Ющенка. На його думку, це уможлилює визнання незаконними у судовому порядку, наприклад, усіх без виключення підписаних екс-ректоромз 2002 року дипломів. Якщо ж логічно продовжити думку адвоката, то незаконними можна визнати і... контракти Віктора Скопенка із комерційними фірмами.

"Аргументацію щодо незаконного ректора небхідно використовувати," – вважає Андрій Мовчан, активіст альтернтивної профспілки КНДУ «Пряма дія». А суди йдуть, і вже навіть приносять успіхи. 12 вересня Господарський суд міста визнав незаконними угоди щодо планів на деякі забудови на вул.Ломоносова і Мельникова. Проте не всі в захваті від ідеї судових тяганин. 3-го вересня, під час засідання офіційної профспілки КНДУ, наприклад, заявлялося, що позову до суду не буде, а профспілка натомість спробує повернути землю шляхом перемовин.


Крісло дракона вакантне

"Новообраний ректор, хто б він не був, може користуватись такою ж необмеженою владою над ресурсами університету, як і попередній. Вже після виборів він може піти як шляхом боротьби за відібрану в КНДУ землю, так і шляхом корупціонера. Тому якщо трудовий колектив хоче, щоб земельні питання більше не вирішувалсь одноособово, то має внести відповідні зміни до Статуту університету ще до затвердження нового ректора на посаді," – вважає Андрій Мовчан. Внести відповідні зміни до Статуту пропонують також декан філософського факультету та трудовий колектив фізичного факультету.

Стаття 27 Закону «Про вищу освіту» вимагає, щоб у статутах вищих навчальних закладів був розписаний як розмір статутного фонду, так і порядок звітності та контролю за здійсненням фінансово-господарської діяльності. Виявляється, що жодна з редакцій Статуту університету досі не містила цих пунктів.


Відлига в КНДУ

Як би там не було, але університет відчув присмак свободи і зараз вступає в нове, ще незнайоме майбутнє. Але усім учасникам цього переродження потрібно пильно слідкувати за тим, щоб свобода раптом не перетворилася на популістичну маску для вже знайомих "радостей" авторитарного правління та бюрократії.

Неофіційна газета тим часом продовжить слідкувати за подіями. Залишайся з нами.


Михайло Лебедь, Ганна Рудницька
Неофiційна газета

Скорочену версію статті опубліковано в "Неофіційній газеті твого факультету" № 10 (11), друкованому проекті Неофіційної газети у КНДУ

Спонсор карикатури – Дмитро Берников
Bookmark and Share