Як використовуються кошти на державні гарантії педагогічних працівників


Ревізією використання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам для здійснення виплат, визначених ст.57 Закону України «Про освіту», педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів було охоплено 153 заклади, у 73 з яких встановлено фінансових порушень на загальну суму 8177,7 тис. грн.
В 21 навчальному закладі області через бухгалтерські прорахунки освітяни недоотримали своїх чесно зароблених грошей на загальну суму 135 тис. грн. Так, працівникам відділу освіти виконавчого комітету Уманської міської ради на додатковий обсяг роботи не нараховувалась надбавка за вислугу років, в результаті чого ними недоотримано 22,8 тис.грн.
У Монастирищенській загальноосвітній школі-інтернат І-ІІІ ступенів забули нарахувати та відобразити в обліку заборгованість з виплати надбавки за вислугу років, через що працівники могли б не отримати 48,8 тис.грн. Аналогічні порушення допущені міжшкільним навчально-виробничим комбінатом м.Монастирище (8,96 тис.грн.), відділом культури і туризму Монастирищенської райдержадміністрації (27 тис.грн.) Крім цього, працівниками монастирищенського комбінату недоотримано 8,3 тис.грн. матеріальної допомоги на оздоровлення.
Відділом освіти Канівської райдержадміністрації, Шполянською спеціальною загальноосвітньою школою-інтернатом І-ІІ ступенів та Корсунь-Шевченківським педагогічним училищем ім. Т.Г.Шевченка неправильно визначено період, за який повинна бути нарахована заборгованість з виплати надбавки за вислугу років, внаслідок чого працівниками недоотримано більше 5 тис.грн.
Ревізорами виявлено чимало фінансових порушень, що призвели до збитків. У 57 закладах сума таких порушень досягла близько 1 млн. грн. Треба сказати, що низький професійний рівень бухгалтерів окремих освітніх установ призводить не лише до неефективного та незаконного витрачання державних коштів, а й до морального дискомфорту педагогів, з доходів яких відраховуються зайво виплачені кошти. Так, у відділі освіти Уманської райдержадміністрації надбавка за вислугу років була нарахована і виплачена не за фактично відпрацьований час, а з урахуванням часу перебування у відпустках і на лікарняних, що не передбачено діючим порядком та призвело до незаконного нарахування та виплати 116,5 тис.грн. надбавки. Аналогічні порушення виявлено у відділі освіти Катеринопільської райдержадміністрації (80,5 тис.грн.), Канівському училищі культури і мистецтв (30 тис.грн.), Шполянському інтернаті (17 тис.грн.), Бабанській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті (17,8 тис.грн.) та відділі освіти Городищенської райдержадміністрації (17,9 тис.грн.).
Неправильно використано кошти на погашення заборгованості з матеріальної допомоги на оздоровлення у Канівському училищі (12 тис.грн.), у відділі культури і туризму виконавчого комітету Золотоніської міськради (4 тис.грн.) та у відділі культури Шполянської РДА (2 тис.грн.).
Незаконне нарахування та виплата надбавки за вислугу років та матеріальної допомоги на оздоровлення спричинило незаконне нарахування та перерахування внесків до державних цільових фондів на суму 112,6 тис.грн.
Ревізією встановлено, що у відділі освіти м.Умань страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування було перераховано на компенсаційні виплати звільнених працівників, що призвело до безпідставного перерахування 175,7 тис.грн. Аналогічні порушення виявлено у відділі освіти Маньківської райдержадміністрації (74 тис.грн.), відділі освіти Катеринопільської РДА (60 тис.грн.), відділі освіти Монастирищенської райдержадміністрації (9,9 тис.грн.), відділі освіти Лисянської райдержадміністрації (9,8 тис.грн.) та відділі культури Шполянської РДА (8 тис.грн.)
Інших порушень фінансової дисципліни, які спричинені завищенням кредиторської заборгованості, встановлено в 41 закладі на суму 7064,12 тис. грн.
Фахівцями КРУ також перевірено використання коштів державного бюджету на виконання бюджетної програми «Виплата на реалізацію положень Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статтею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів". В ході цієї ревізії охоплено 25 навчальних заклади. Фінансові порушення з цих питань виявлено майже в кожній установі більш ніж на 558 тис. грн.
Факти недотримання фінансових ресурсів встановлено в 11 навчальних закладах на суму 91 тис.грн. Так, у професійно-технічному училищі №39 смт.Стеблів через неправильне обрахування стажу педагогічної роботи працівниками недоотримано 4,9 тис.грн. Аналогічні порушення допущені професійно-технічним училищем №2 м.Ватутіне, професійно-технічним училищем №16 м.Звенигородка, Черкаським вищим професійним училищем ім.Г.Ф.Короленка.
В окремих освітніх установах неправильно нараховували виплати з безоплатного користування житлом з опаленням і освітленням. Скажімо, у Лисянському професійному аграрному ліцеї не нараховано та не відображено в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності заборгованість з вказаних виплат як того вимагає законодавство. Внаслідок таких обрахунків працівники могли б недоотримати 45,5 тис.грн. Аналогічна ситуація склалась у Степанецькому професійному аграрному ліцеї (29,3 тис.грн.)
Факти фінансових порушень, що призвели до збитків, встановлено у 20 навчальних закладах на суму 165,8 тис. грн. Так, у Черкаському державному технологічному університеті заборгованість з надбавки за вислугу років була нарахована і виплачена не за фактично відпрацьований час, а з урахуванням часу перебування у відпустках і на лікарняних, що призвело до незаконного нарахування та виплати 47,8 тис.грн. надбавки. Аналогічні порушення мають місце у Черкаському професійному ліцеї переробної промисловості, Городищенському професійному училищі №14, Смілянському радіотехнікумі та Лисянському училищі.
Інших порушень фінансової дисципліни встановлено в 17 навчальних закладах на суму 240 тис.грн. Завищення кредиторської заборгованості з виплат допущено в 17 навчальних закладах на суму 219,5 тис. грн.
Матеріали ревізій 75 навчальних закладів передано до правоохоронних органів. За допущені порушення на 153 осіб складено протоколи про адміністративне правопорушення.

Інна Хімічук,
журналіст, м.Черкаси
Bookmark and Share