Разом проти корупції


Цей захід став завершальним в Антикорупційній молодіжній кампанії України, організованій Українською студентською спілкою спільно з низкою інших молодіжних організацій за підтримки представництва німецького Фонду Фрідріха Еберта в Україні. Розпочали поїздки навесні цього року, коли учасники кампанії здій­снили тур Західною Україною – від Житомира до Львова. Згодом був тур Півднем нашої держави (Одеса, Миколаїв, Херсон). Й ось тепер молоді акти­вісти завершили свою річну роботу туром на Схід, відвідавши Харків, Луганськ, Донецьк і Дніпропетровськ.

Апогеєм кампанії стане підсумкова конференція в Києві на початку лютого наступного року, куди з усіх ре­гіонів України з’їдуться представники організацій, які спрямовують свою діяльність на протидію корупції. Під час заходу підіб’ють підсумки – і щодо методів подолання корупційних схем, і щодо подальшого розгортання антикорупційного молодіжного руху в Україні.

Учасники кампанії розуміли, що корупцію не вдасться подолати однією акцією, якою масштабною вона не була б. А тому постановили, що метою турів є підбурення молоді на ефективну боротьбу з цим явищем й об’єднання всіх небайдужих у всеукраїнський антикорупційний рух.

– Представники Сходу сприйняли антикорупційний тур “на ура”, адже проблема корупції для них актуальна так само, як для столиці чи, скажімо, для нас – Західної України. Тому їм було цікаво почути, як борються з корупцією в інших регіонах, – розповів “Газеті” під час туру на Схід представник Фонду Еберта Тарас Михальнюк.

Буквально в кожному з відвіданих міст Східної України погоджувалися з тим, що тут ведуть малоефективну боротьбу з корупцією. А однією з головних причин цього називали толерантне ставлення з боку громади. Ба, радше не стільки толерування, скільки непоінформованість громадян щодо своїх прав і можливостей протидіяти корупції.

І в Харкові, і в Луганську, і в Донецьку констатували, що рівень ангажування місцевих громадських організацій у боротьбі з корупцією дуже низький. Щоправда, поодинокі приклади активності громади на Сході, спрямовані на подолання цього негативного явища, таки продемонстровано, а результати роботи засвідчили, що з корупцією можна й варто боротися.

Найцікавішим виявився приклад недержавної організації одного з районних центрів Луганщини, де корупцію долають саме через інформаційну й юридичну підтримку місцевої громади. Організація входить до Мережі громадських приймалень з антикорупційних питань, а свою діяльність не обмежує тільки юридичною підтримкою: мешканці вдавалися навіть до радикальних методів, як-от страйку, коли місцева влада сильно допікала.

“Наслідки очевидні, – каже голова місцевого осередку пані Наталія Кузовеніна. – Якщо колись місцева влада почувалася безкарною, то тепер усе більше зважає на громаду”. В Донецьку приклад боротьби з корупцією показала молодіжна організація “Демократичний альянс”, яка також довела, що на владу можна ефективно впливати за допомогою антикорупційних акцій протесту.

Проте організаціям зі Сходу було що запозичити і від учасників туру. Один із прикладів ефективної боротьби з корупцією, зокрема у вищій освіті, продемонстрував голова львівської молодіжної організації “Студент за студента” Назар Драла. У кожному з відвіданих міст пан Назар довів учасникам конференцій: що більший розголос має яка-небудь антикорупційна акція, то складніше діяти корупціонерам, проти яких її спрямовано.

Хоча об’єднання “Студент за студента” молоде, однак уже має кілька випадків ефективної боротьби з корупцією у ВНЗ. Так, студенти, напевно, пам’ятають, як під час минулорічної зимової сесії ця організація допомогла їм із “розцінками” за екзамени. Ціни на сесію встановлено за результатами опитування студентів, а в підсумку виявлено найбільш корумповані “виші” і спеціальності. Крім того, рух запропонував викладачам, які принципово не займаються хабарницт­вом, позначити себе під час сесії зеленими стрічками, що було хорошим сигналом для студентів. Однак головне, що кожен спудей міста в разі зіткнення з проблемою хабарництва у ВНЗ може знайти юридичну підтримку, звернувшись до громадської приймальні об’єднання “Студент за студента”. Зрозуміло, знаючи, як боротися з викладачем-хабарником, під час сесії студент може впевненіше демонструвати здобуті знання.

Володимир КучерBookmark and Share

http://moyaposylka.ru/ почта рф отслеживание посылки по идентификатору.