«Євроремонт» для «євроконцерту». Столичний Палац спорту готовий до «Євробачення» на 70 відсотків


До пісенного конкурсу «Євробачення» залишається зовсім мало часу. Якою постане наша країна, Київ перед очима тисяч закордонних гостей? Чи не найбільше уваги під час телевізійного шоу буде прикуто до арени пісенних баталій — столичного Палацу спорту. Наскільки комплекс уже готовий до важливого прийому поважних гостей, з`ясовували кореспонденти «України молодої».

«Від держави ми не отримали жодної копійки»
Деякими своїми «фрагментами» столичний Палац спорту нині більше нагадує велетенський будмайданчик: на окремих ділянках працюють майстри —шпаклюють, фарбують, грюкають молотками, махають пилками, ляпають із високих драбин якоюсь білою гидотою. Тут не до журналістів — словом, готуються приймати поважних гостей. Уже менше ніж за два місяці стартує конкурс «Євробачення»... А деякі відреставровані ділянки велетенського залу викликають подив і запитання: «Оце так воно і залишиться?!». Пахне, знаєте, «совком». Але організатори великої «перебудови» у Палаці спорту запевняють, що всюди буде красиво вже менш ніж за місяць. Більше того! Прискіпливі шведи з оргкомітету, які всюди ходять i заглядають, залишаються задоволені побаченим. Принаймні так кажуть працівники комплексу. Сам виконавчий директор пісенного конкурсу «Євробачення» Сванте Стокселиус, мовляв, назвав Палац спорту «симпатичним». Чого ще українцям потрібно?
До директора Палацу спорту Віктора Ткаченка на зустріч потрапити теж нелегко — роботи вистачає на всіх рівнях. Але, за словами Віктора Вікторовича, комплекс готовий в інженерному плані на відсотків 70, а в «косметичному» — на 60. «У Палаці спорту роботи почалися давно. І всі заплановані заходи, пов`язані з підготовкою до конкурсу, будуть виконані до 31 березня, максимум — до 10 квітня», — запевняє Віктор Ткаченко.
Директор майбутньої арени співочих баталій розповідає про плани й виконані вимоги, про роботу НТКУ та інших задіяних інстанцій і про те, скільки ще організатори мають встигнути. А в мене виникає логічна претензія до причетних: «Що ж ви так довго «чухаєтеся»?!». Питання до всіх. Приміром, досі не укладений договір між НТКУ та Палацом спорту (оренда приміщення, до речі, передбачається із 23 квітня по 25 травня). І тільки після втручання Президента України договір обіцяли підписати 7 березня. А із 120 договорів, необхідних для проведення конкурсу, серед яких 20 — генеральні, підписаний був станом на минулу п`ятницю... аж один. Віктор Ткаченко каже, що після наради з Президентом України було визначено, що всі найважливіші домовленості підпишуть до 10 березня. Але чому все відкладається на останні дні?
Не вирішили питання i з грішми. «Рятуючи ситуацію й не маючи інших коштів, ми вимушені були взяти кредит у банку в розмірі 16 мільйонів гривень. Тому всі роботи виконуються за наші гроші, — пояснює Віктор Ткаченко. — Від держави ми не отримали жодної копійки».
Брали побільше грошей із розрахунком на те, що цьогорічний конкурс ювілейний і держава, що хоче себе презентувати світові, вважатиме за потрібне організувати все краще, аніж того вимагає Європейська мовна спілка. Але вийшло як завжди — усе по мінімуму. Відтак, аби виконати всі вимоги європейських колег-організаторів, потрібно витратити на підготовку Палацу спорту майже 7 мільйонів гривень. Щоправда, Юля Тимошенко під час особистої зустрічі пообіцяла Віктору Ткаченку, що держава допоможе з погашенням кредиту Палацу спорту.
Найбільше комісію «Євробачення» хвилювали... туалети
Тим часом робота кипить. Уже встановлені по периметру комплексу 50 коментаторських кабін — вони із гіпсокартону, з дерев`яними східцями, після конкурсу їх легко демонтують. Із вікна такої кабіни чудово видно весь зал. Отже, одна із вимог закордонних організаторів майже виконана. Наступна, чи не найдорожча, вимога — налагодження системи кондиціювання. Зараз над цим працюють фахівці (у підвалах трудяться зварювальники, зверху керують інженери). А чи не найбільше схвилювали європейських «ревізорів»... наші туалети (хоча, каже Віктор Ткаченко, вони були ще зовсім непогані). До цього питання підійшли в Палаці спорту дуже серйозно. У деяких санвузлах довелося навіть робити перепланування, а місцями добудовувати додаткові туалети на поверхах. Усюди поклали новий кахель, встановили «свіжу» сантехніку (іноземного виробництва!). Закордонним гостям має сподобатися...
Чимало роботи i з інженерними комунікаціями. Особливо багато доведеться працювати над стелею — на ній кріпитиметься щонайменше 40 тонн світла та музики. Якою вона буде — питання до НТКУ.
«У нас антивандальні крісла»
Місць у Палаці спорту під час конкурсу «Євробачення» буде приблизно 5 тисяч (хоча сам комплекс вміщує 10 тисяч). Сцена стоятиме посередині. Яких вона буде розмірів, ще має вирішити НТКУ спільно з Європейською мовною спілкою. Немає ще й самої схеми залу, її розробляють. Декорації, подейкують, будуть шведськими (але така конструкція має свої недоліки — її доставка та монтаж розраховані рівно на 68 діб). Сидіння (до речі, не надто зручні й красиві) залишаться старими. «Розумієте, у Палаці спорту відбуваються різні заходи, —пояснює Віктор Вікторович, — ось нещодавно був концерт гурту «Король і блазень» (більше відомого як «Король и шут». — Авт.). Так після нього довелося міняти 15—20 сидінь, десь 15 склопакетів, 7 змішувачів... І так завжди буває після подібних концертів. Тому сидіння в нас в «антивандальному» вигляді... Якби, не дай Боже, була вимога організаторів замінити всі стільці на м`які крісла, то до кінця цього року вони б не дожили».
Достеменно відомо, що в Палаці спорту будуть замінені всі гардини. Вони вже куплені й лежать на складі, чекають, доки пофарбують стіни й побілять стелі. Над цим, до речі, працює кілька будівельних фірм. Відновити планують і ліфти.
Гімнастичний зал переобладнають у прес-центр, а хореографічний — у гримерки
Дирекція Палацу спорту не приховує, що площ на потреби конкурсу катастрофічно не вистачає. Тому в хід iдуть усі приміщення комплексу. Скажімо, з гімнастичного залу, в якому зараз тренується чимало дітей, зроблять прес-центр. Щоправда, сама думка про ці «пертурбації» наводить жах. У гімнастичній залі площею майже 1000 квадратних метрів доведеться демонтувати все спортивне обладнання (яке потім, після проведення конкурсу, потрібно буде занести назад). Підлога, звісна річ, у залі нерівна — доведеться працювати й над цим. Попереду — капітальний ремонт, заміна дверей (щоправда, від цього гімнасти тільки виграють) і велике «переселення» (а ось це — не надто приємна процедура). Спортсменам, незалежно від подій у Палаці спорту, необхідно десь тренуватися. Тому, за словами Віктора Ткаченка, нині ведуться переговори з низкою спортивних шкіл i клубів — вони й мають надати тимчасовий прихисток гімнасткам.
Хореографічний зал, де юні грації вправляються біля великих дзеркал, переобладнають у гримерки. Побудують перегородки, вирішать питання з тим же кондиціюванням та підведенням води.
Ось тільки із вимогами європейських колег теж не завжди все чітко. Наприклад, у гімнастичному залі нещодавно повісили нові гардини — білі, красиві (а вікна там чималі — по 9 метрів). І ось надходить нова вказівка: у прес-центрі має бути повне затемнення вікон. Доведеться чіпляти нові, вже чорні, завіси. Скільки ще буде таких «несподіванок», сказати ніхто не береться...

* * *
Не так давно Віктор Ющенко запевнив усіх цікавих у тому, що організація «Євробачення» буде проведена на найвищому рівні. Щоправда, вона вже викликає чимало запитань. Нагадаємо, до нас, у Київ, приїде понад 40 делегацій, 5—10 тисяч глядачів, більше 2 тисяч журналістів. І не тільки з Європи — з США та Австралії. Трансляцію «Євробачення-2005» буде дивитися, за оцінками фахівців, приблизно 100 мільйонів глядачів в усьому світі. І дуже не хочеться здивувати цивілізований люд обшарпаними туалетами, що не зачиняються, підступно несправними сидіннями (бо театр, як відомо, починається з вішалки). Кому тоді розкажемо, що ми планували і що не встигли зробити за браком часу?..

Марина Ткачук, „УМ”

Bookmark and Share