Активісти-білоруси дали свідчення в прокуратуру


Члени Ради громадянських ініціатив "Вільна Білорусь" Дмитро Бондаренко і Дмитро Бородько, а також активісти руху "Зубр" Володимир Кобець і Олександр Отрощенков дали свідчення в прокуратурі Чернігівської області України. Кримінальну справу було порушено за фактом незаконного затримання білорусів у ніч з 24 на 25 листопада 2004 року українськими спецслужбами на українсько-білоруському кордоні. Білоруси поверталися з Києва, де на запрошення низки українських неурядових організацій перебували під час другого туру президентських виборів. Щодо затриманих застосовувалася груба фізична сила.
На вимоги білорусів відрекомендуватися і пояснити причину затримання, "силовики" відмовлялися називати прізвища, і казали, що не варто було приїжджати на Майдан і підтримувати Віктора Ющенка. Дмитро Бондаренко одержав серйозну травму руки.
Пізніше в Мінську йому було зроблено операцію, накладено гіпс. У затриманні чотирьох осіб брало участь більше двадцяти співробітників прикордонної служби, міліції, митниці і люди в цивільному. Потім громадян Білорусі обвинуватили в непокорі прикордонникам. Білоруські опозиціонери провели майже добу в Репкінському РУВС, після чого їх звільнили відповідно до рішення суду, який визнав їх невинними.
Кримінальну справу, порушену за фактом незаконного затримання, розслідує прокуратура Чернігівської області. У четвер, 3 березня, Бондаренко, Бородько, Кобець і Отрощенков дали свої перші свідчення слідчому з особливо важливих справ Чернігівської обласної прокуратури Олександру Летуто як постраджалі.
"У цій справі можна виділити кілька моментів. О 12 годині ночі у вагоні міжнародного поїзда чомусь опиняється більше десяти міліціонерів, які є співробітниками районного відділу міліції українського міста Репки, розташованого в сорока кілометрах від залізниці. Через голосовий зв’язок, який проведено у вагонах українських прикордонників, багато пасажирів чули "Шукайте Бондаренка і Лебедька", - заявляють опозиціонери.
За їхніми словами, люди в цивільному, особи яких зараз уточнюються, віддавали накази міліціонерам, прикордонникам і митникам вивести з вагона білоруських громадян, одягнених лише в шорти і майки. Разом з тим, всі українські силовики і люди в цивільному категорично відмовлялися пред’являти будь-які документи і пояснювати офіційну причину затримання, крім як "чого було на Майдані Ющенка підтримувати".
"Слідчий Чернігівської прокуратури, на мій погляд, зараз перебуває в досить складній ситуації. З одного боку, влада в Києві помінялася. З іншого боку - у справі замішані співробітники міліції, митниці, прикордонних військ і спецслужб. Ми, безумовно, не хочемо, щоб у нашій справі крайніми стали які-небудь "стрілочники". Адже зрозуміло, що нитки ведуть до Києва", - заявив білоруський опозиціонер.
"Зараз нам відомо, що по лінії українського МВС наказ про наше затримання було віддано одним із заступників (тепер уже колишнім) міністра внутрішніх справ України. Під час затримання один з українських офіцерів казав про причетність до інциденту Адміністрації Кучми. У той же час, конкретні виконавці, відмовляючись представлятися, розуміли, що беруть участь у дуже сумнівній операції. І, можливо, деяким з них доведеться відповідати за свої протизаконні дії. Ми сподіваємося на об’єктивне і справедливе розслідування цієї справи і готові за запитом співробітників українських правоохоронних органів приїжджати до Чернігова або будь-якого іншого міста, щоб допомогти встановленню істини", - підкреслив Дмитро Бондаренко.

НА ФОТО:
активіст руху "Зубр" Володимир Кобець на семінарі в Україні

За матеріалами РУПОРУ

Bookmark and Share