СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ ПРАВ ПРИЗОВНИКІВ ТА ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ У ЧЕРНІГІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ


З вересня 2004 року по березень 2005 року Чернігівська обласна молодіжна громадська організація “Демократичні перетворення України” за підтримки Мережі Громадянської Дії в Україні (UCAN), що здійснюється на підставі угоди про співпрацю між Інститутом Сталих Спільнот та Агентства США з Міжнародного Розвитку, здійснювала реалізацію проекту “Соціальний захист прав осіб, які проходять військову та альтернативну службу на території Чернігівської області”.
Проект спрямовувався на підвищення рівня правозахищеності серед військовослужбовців як строкової служби, так і альтернативної (невійськової) служби. Протягом 6 місяців реалізації проекту формувалася система інституційного захисту прав військовослужбовців строкової та альтернативної служби в Чернігівській області, в частині забезпечення роз’яснення серед призовників та військовослужбовців строкової служби основних положень Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу".
Однією з проблем було те, що військовослужбовці строкової служби дуже рідко самостійно звертаються у відповідні юридичні, чи судові інстанції за захистом своїх прав, що зумовлено як їх страхом перед ускладненням ситуації, так і відсутністю традицій правосвідомості серед цієї категорії військовослужбовців. Тому працювати у цій сфері надзвичайно важко. Адже проблематично допомогти захистити порушені права людині, яка сама не налаштована їх обстоювати. Проте, попри всі складнощі, можливості для практичної роботи тут ми знайшли.
В ході реалізації проекту було проведено детальний аналіз зібраної інформації, який показує і свідчить про те, що стан проходження військової служби, а саме інформованість солдат про їх права та обов’язки є відносно незадовільним, і саме тому доведення інформованості військово службових до належного рівня, є першочергова задача нашого проекту.
У Чернігівській області розташовані одні з найчисельніших з’єднань Північного оперативного командування, знаходиться великий учбовий центр Збройних сил “Десна”. На території області проходять службу понад 30 тис. військовослужбовців строкової служби. Кожного набору призивається 4-5 тис. призовників, більше половини яких залишається проходити службу на території області.
З 900 юнаків Чернігівської області 600 вже надали відстрочку за станом здоров`я, сімейними обставинами чи навчанням. Півсотні із них, за повідомленням Чернігівського військкомату взагалі непридатні до військової служби. Нині до армії не беруть юнаків із хворобами хребта, органів травлення та серцево-судинної системи. Проте загальна кількість призовників, які мають низький ступінь обмеження за станом здоров`я не зменшилася.
Не краща ситуація і з їхнім освітнім рівнем: тільки понад 3 % з них мають вищу освіту. Болючою проблемою для працівників Чернігівського міського військового комісаріату залишаються, так звані "ухильники" та "бігуни", з ними доводиться боротися вже більш радикально - притягуючи до кримінальної відповідальності. Принаймні зараз у Чернігові майже на 80 чоловік передані справи до міської прокуратури.
З внесенням до чинного законодавства низки змін та поправок, що суттєво збільшили перелік категорій громадян, які не підлягають призову, значно звузились можливості комплектування Збройних Сил та інших військових формувань. До цього слід додати, що починаючи з 2005 року передбачається скорочення терміну проходження строкової служби до 12 місяців. Тож, обсяги призову деякий час не зменшуватимуться, а, можливо, і дещо зростатимуть. Адже ротація військовослужбовців строкової служби проходитиме в 1,5 рази частіше.
Правозахисна бригада відвідала м.Остер з метою створення Пункту юридичної допомоги для військовослужбовців. Учасники проекту активно відповідали на всі запитання, які виникали у військовослужбовців. Це була звичайна робота виїзної бригади: одним цікаво було більше дізнатися про свою правозахищеність, іншим навпаки – вони “все знають” і приїзд молодих громадян тільки “відволікає” від служби.
Так, зворотній зв’язок забезпечено через телефон довіри «SOS-армія» для військовослужбовців строкової та альтернативної служби, поширення контактних телефонів проводиться за допомогою інформаційних листівок „Твої права, солдат” і „Твої права, призовник” та брошури “Що ви знаєте про альтернативну (невійськову) службу?”. За шість місяці по телефону довіри звернулося за консультацією понад 50 осіб, які отримали кваліфіковану відповідь юриста на поставлені запитання.
В результаті реалізації підвищився рівень юридичної просвіти понад 2000 військовослужбовців-строковиків, які проходять службу на території міста Чернігова та Чернігівської області; суттєво підвищився рівень обізнаності призовної молоді щодо своїх прав та можливостей їх захисту та основних положень Закону України “Про альтернативну (невійськову) службу”.
Привернуто увагу командування військових частин до дотримання прав військовослужбовців та “альтернативників”, активізувався інтерес громадськості Чернігівщини, соціальних центрів, інших молодіжних організацій щодо реалізації цього проекту у сфері правової захищеності військовослужбовців; було налагоджено контакти між громадськими правозахисними організаціями, державними органами, засобами масової інформації (для подальшого її висвітлення) з питання захисту прав військових-строковиків.
Учасниками проекту проявлялися багато ініціатив, які знаходили своє застосування у допоміжній реалізації проекту, а саме залучення широкого кола призовної молоді та військовослужбовців до проблем захисту своїх прав, застосування власної моделі “Молодь для Молоді”, спрямовану на осіб, котрі потребують соціального захисту.


Григорій Становой
Голова Чернігівського обласного осередку „Демократичні перетворення України”
8-050-550-05-55
E-mail: oblspilka@mail.ru

Bookmark and Share