Повернення Василя Стуса: депутати проти поета


Ініціатива колишніх та дійсних студентів Донецького національного університету щодо надання йому імені Василя Стуса звернулася до Президента України. Це звернення пролунало під час прес-конференції, яка відбулася 5 лютого у інформаційній агенції «Укрінформ». Під час прес-конференції виступила помічниця народного депутата України від Партії Регіонів Олена Бондаренко, яка продемонструвала список депутатів Верховної Ради, які звертаються до міністра освіти та ректора ДонНУ з своєю кандидатурою. Такою кандидатурою, на їхню думку має стати Володимир Дегтярьов, колишній секретар Донецького обкому комуністичної партії України (1953-1975).

Найслабшою ланкою в свідомості політичної еліти є функція, яка відповідає за розуміння громадянських акцій та рухів. Їхня природа є страшною для свідомості політиків, адже зрозуміти, чому особистості об'єднуються для висловлення власної думки, в умовах тотальної корупції та зневіри – практично неможливо. Проти ініціативи колишніх та дійсних студентів Донецького національного університету щодо надання йому імені Василя Стуса виступили тепер і депутати Верховної Ради відразу трьох фракцій. Попри незрозумілу моральну мотивацію такого їхнього кроку, зрозумілий технологічний бік справи. Депутати, а точніше ті, хто стоять за ними, як противники постаті Василя Стуса як імені Донецького національного університету, намагаються політизувати процес обговорення та прийняття рішення.

Коли проти ініціативи колишніх та дійсних студентів виступили спільно губернатор Донецької області Володимир Логвиненко та Анатолій Близнюк, була зрозумілою ця спроба саботування спокійного обговорення теми щодо надання університету імені Василя Стуса. Тоді, головним аргументом виступало миролюбне бажання донецького чиновництва та депутатства боротися проти «конфронтації» навколо імені Василя Стуса. Авторами цієї конфронтації та режисерами виступили самі представники місцевої бюрократії та політичних сил. Однак, їхні намагання перевести конфлікт у політичну площину не має жодного сенсу. Студенти не зверталися до жодних політичних партій за підтримкою, а тим більше, вважали це справою власного університету.

Після того, як адміністрація Донецького національного університету отримала офіційне звернення від колишніх та дійсних студентів з усіма необхідними додатками, минуло більше одного місяця. За цей час не відбулося жодної офіційної зустрічі з представниками студентства, на які було би запрошено всі зацікавлені сторони. Натомість, різні речники з боку обласної адміністрації та керівництва університету свідомо розповсюджували інформацію про міфічність студентів, які виступають з такою ініціативою. Ще давньогрецькі філософи казали, що для припинення діалогу можна скористатися методом ігнорування факту існування опонента. Однак, тут йдеться про студентів університету і його керівництво. Закривши очі на існування громадської думки серед студентів, адміністрація зробила замах на саме право студентів мати та висловлювати свою позицію. Сподіваємося, що адміністрація Донецького національного університету знайде можливість почути своїх колишніх та дійсних студентів.

Внесення депутатами Верховної Ради кандидатури Володимира Дегтярьова як імені Донецького національного університету можна було би розцінювати як альтернативу позиції студентів. Однак, саме завдяки їхній заяві з'являється протиставлення Василь Стус – поет і правозахисник та Володимир Дегтярьов – секретар Донецького обкому комуністичної партії. Те, що Володимир Дегтярьов навіть не є випускником Донецького національного університету (як і відповідно Сталінського педінституту та Донецького державного університету) ілюструє природу цього звернення. Депутати Верховної Ради внесли цю кандидатуру лише для того, щоб показати, що їхня громадянська і політична позиція є проти самого Василя Стуса, його життєвої та громадянської позиції. По іншому розцінити пропозицію депутатів назвати університет іменем комуністичного чиновника просто неможливо.

На сайті www.novosti.dn.ua були розміщені світлини з підписами депутатів Верховної Ради, які поставили свої підписи під зверненням за надання університету імені Володимира Дегтярьова. Ми надаємо список прізвищ цих депутатів у цій публікації. На жаль, зі згаданого сайту цей перелік зник вже за 12 годин після публікації. Хотілося б, щоб вся Україна побачила ці прізвища і дала адекватну оцінку такій позиції:

1. Бондаренко Олена Анатоліївна

2. Коновалюк Валерій Ілліч

3. Колоцей Юрій Олександрович

4. Ларін Сергій Миколайович

5. Коржев Анатолій Леонідович

6. Бахтеєва Тетяна Дмитрівна

7. Малишев Володимир Степанович

8. Прасолов Ігор Миколайович

9. Воропаєв Юрій Миколайович

10. Ландик Валентин Іванович

11. Рибак Володимир Васильович

12. Азаров Микола Янович

13. Янукович Віктор Вікторович

14. Стоян Олександр Миколайович

15. Вечерка Володимир Миколайович

16. Дейч Борис Давидович

17. Рижук Сергій Миколайович

18. Хара Василь Георгійович

19. Сухий Ярослав Миколайович

20. Шкіря Ігор Миколайович

21. Скубашевський Станіслав Валеріанович

22. Демянко Микола Іванович

23. Демішкан Володимир Федорович

24. Бондик Валерій Анатолійович

25. ?

26. Шенцев Дмитро Олексійович

27. ?

28. Демидко Володимир Миколайович

29. ?

30. Клименко Олександр Іванович

31. Задирко Геннадій Олександрович

32. Каплієнко Володимир Володимирович

33. Константинов Євген Семенович

34. Скубенко Володимир Петрович

Як бачимо зі списку та фотографії, кількість депутатів 34, а не 36. Уважний аналіз світлини з підписами засвідчує, що помічники народного депутата Олени Бондаренко дуже поспішали під час підготовки цього документу. Так, порядкові числа більшості депутатів у списку подані неправильно. Навіть порядковий номер Олени Анатоліївни Бондаренко, як депутата – у підписному листі він 145, натомість, якщо вірити списку ВРУ http://gska2.rada.gov.ua/pls/site/p_deputat_list/ , він 146. Така поспішність видає паніку організаторів цієї кампанії. Колись радянські чиновники писали доноси на Василя Стуса за його громадянську позицію. Сьогодні депутати Верховної Ради України пишуть заяви проти Василя Стуса, а фактично проти студентів Донецького національного університету, який закінчив поет. Напевно, просто збіг обставин?


Станіслав Федорчук

Джерело: http://www.maidan.org.ua/static/newsvostok/1234272146.html

Bookmark and Share