ГОЛОВА ЧОГО „ЧИСТА УКРАЇНА” ПЕТРО ОЛЕКСЮК: „ЗІ СВОГО МОБІЛЬНОГО ТЕЛЕФОНУ ВИКРЕСЛИВ ВСІ НОМЕРИ ТЕЛЕФОНІВ ТИХ ЛЮДЕЙ, ЯКІ ПОСІЛИ МІСЦЯ В ОБЛАСНІЙ ДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ”.


Одним із серйозних завоювань української „Помаранчевої революції„ стало те, що вона викристалізувала зі свого середовища масу талановитих молодих громадян-патріотів, справжніх лідерів новітніх молодіжних рухів. Тих, яким невдовзі, попри все, керувати Україною.
Один з таких - молодіжний лідер Петро Олексюк народився 20 березня 1983 року в с.Бабин Косівського району на Івано-Франківщині. Нині навчається на 5-му курсі економічного факультету ЧНУ, в магістратурі. В часи листопадового „помаранчу” був головою страйкового комітету університету ім.Ю. Федьковича, членом обласного Комітету Національного порятунку (КНП).
22 листопада минулого року, після першого туру президентських виборів, він першим вивів у Чернівцях кількасот буковинських студентів до пам’ятника Тарасові Шевченкові та міського Тервиборчкому №204, протестуючи таким чином, проти вкраденої перемоги В.Ющенка у першому турі.
Парадоксально, але сьогодні Петро Олексюк поза новою владою, однак і надалі залишається не пересічним авторитетом в очах студентської молоді. Він очолює Чернівецьку обласну громадську організацію „Чиста Україна”.
Кореспондент „БукІнфо” взяв у П.Олексюка інтерв’ю після проведення „Чистою Україною” у Чернівцях „круглого столу”, присвяченого питанням кадрової люстрації в Україні.


- Петре, наскільки сьогодні є актуальним обговорення на регіональному рівні питання люстрації? І чи спостерігає „Чиста Україна” перші кадрові прорахунки нової влади?

- Якщо говорити про нашу область, то, як на мене, зарано критикувати нову владу. Вона ще тільки починає працювати. Але чому ми нещодавно провели „круглий стіл”? Ми провели його тоді, коли по всій державі ведеться дискусія з приводу люстрації, посилення громадського контролю за владою.
І тут у мене є серйозні побоювання, що наша обласна влада може стати закритою владою для громадян і суспільства. Але ж цю владу винесли на руках саме громада та молодь, яка, на жаль, не може туди потрапити!

- Це для вашої організації про щось свідчить?

- Це свідчить про те, що як-не-як, а не справдилися наші сподівання на те, що прийдуть до влади молоді енергійні люди. Зараз, коли заходиш в обласну держадміністрацію, там панує смуток, відсутній ентузіазм. Там немає позитивної енергії, яка панувала на вулиці. Окрім цього, якщо переходити до персоналій, ми дуже критично поставилися до того, що екс-першого заступника губернатора, члена СДПУ(о) Євгена Луцишина призначили начальником управління внутрішньої політики ОДА. Це та людина, якій під час „Помаранчевої революції” ми кричали „ганьба!”. Ми кричали „ганьба!” панові Чортику, і Микола Васильович (Ткач – „БукІнфо”) на засіданні Комітету нацпорятунку казав йому: „Ви підете першими!”... Чому ж тоді він досі не звільнений?
Ми розуміємо, що не все так швидко робиться, але про це потрібно говорити. Потрібно йти до громади, звертатися до преси... Тому, що без цього немає діалогу нинішньої влади з тим суспільством, яке виплекало її на майданах.

- Що, у такому випадку, реально можна підказати владі, яка ще, можливо, не має достатньо досвіду, щоб ці речі впроваджувати?

- Не знаю, чи прислухаються до моїх порад у новій владі, і я не є ще таким досвідченим, щоби міг критикувати владу у плані професійності. А з точки зору громадського контролю, я побажав би нинішній обласній владі перш за все консультуватися з громадою з приводу будь-яких призначень і будь-яких значимих рішень. Я хотів би побачити нарешті цю владу у роботі, відчути конкретні дії. Поки що її не видно. Ну не бачимо ми якихось заходів, постанов, які б свідчили про це.
Наприклад, чи доречно нам, молодіжним громадським організаціям, закидати те, що, бачте, який у нас поганий ректор Буковинської державної фінакадемії Прядко? А чому це питання не вирішується на рівні облдержадміністрації? Чому не пишеться у Мінфін про нього, який він поганий, що робив під час революції із студентами? Чого ми знову змушені йти на вулицю з рупором?! Про це чудово знає Микола Васильович, про це знають всі люди. Ми кричали на площах „ганьба Прядку!”. Кричали в присутності тих людей, які сьогодні заступники, керівники ОДА. Чому цього не робиться? Це буде сором новій владі і неповага до нас, коли ми знову вийдемо кричати на вулицю...

- Тобто на майбутнє маєте намір вивести на рівень публічної дискусії точки дотику обласних громадських організацій і влади? Щоб це був безболісний процес, який має дати сигнал владі, що віднині вона перебуватиме під пильним контролем людей, зокрема, молоді?

- Абсолютно. Я дуже добре знаю людей, які зараз про владі. Ми ж зараз представляємо молодіжну громадську організацію „Чиста Україна”. Нам звичайно щось не подобається. Але ми не хочемо зараз ставити „палки в колеса” владі. Ми хочемо показати, що ті речі, які десь зараз дратують суспільство, це елементарні помилки, яких просто не потрібно допускати. Треба вийти на вулицю чи через пресу спитати: „Люди! Що вам не подобається?” І коли влада це спитає, то почує, що нам, наприклад, не подобається ректор Прядко. Чому? Ось вам такі й такі аргументи. Вивчайте питання, розбирайтеся, але не примушуйте нас виходити на вулицю. Врешті-решт, ми можемо вийти і кричати ганьба й новій владі...

- Ти, як студент ЧНУ, громадський активіст, дуже добре знайомі з нинішнім губернатором області Миколою Ткачем. Що б ви могли йому побажати на новій посаді, щоби за півроку не пожинати погані плоди?

- Побажав би ефективніше працювати в плані кадрової політики. Слухати не одну чи двох осіб, а слухати голос громади. Якщо у Вас, Миколо Васильовичу, розглядається питання якоїсь посади - винесіть цю посаду на конкурс, на пропозиції партій. І ми побачимо, що ці місця зайняли найдостойніші, а не за квотою призначати.
Крім цього, бажано створити підрозділ, який би збирав всі пропозиції від громади новій владі. Поки ми не відчуваємо, що нова влада потребує такого діалогу. Всі нагальні гарячі питання проходили. Акумулювалися через цей підрозділ... Те ж питання по заміні ректора БДФА, деякі інші питання соціальної, комунальної сфери. Може по Чернівцях це більше компетенція мера Федорука...
Оскільки з новим губернатором Миколою Ткачем ми часто стояли поруч на вулиці, то, думаю, ми маємо право до нього простіше стукати у двері.

- До речі, а стукали до нього у двері? Може справді під час особистої зустрічі варто про це все сказати Миколі Васильовичу?

- Скажу чесно: зі свого мобільного телефону викреслив всі номери телефонів тих людей, які посіли місця в обласній держадміністрації. Після кількох дзвінків туди, я зрозумів для себе, що краще не дзвонити. По-перше, щоб не зловживати, а по-друге - вони вже інші люди.
Можливо, ми туди (в адміністрацію на розмову – „БукІнфо”) ще прийдемо, а може це ще не час.

- А може, Петре, щоб „не дошкуляв” тебе банально „куплять” посадою? Методи відомі і ще не питання, що цього загалом не використовуватиме нова буковинська влада...

- Посада мене в обласній держадміністрації не цікавить. І мене „не куплять”. Не „куплять” саме тому, що я можу пишатися колективом і командою, які мене поважають, якою маю честь керувати. Мені приємно мати справу з тридцятьма нормальними людьми... Тому я не продамся. У нашої організації є певна мета, свої цілі. Ми хочемо. Щоб наша громадська організація „Чиста Україна” стала сильною. А сильною вона буде тоді, коли вона буде єдиним цілим.

- Тоді виникає парадоксальна ситуація: ви привели майданом опозицію до влади і тепер дієте самі по собі? Якщо ти кажеш, що влада повинна радитися і проводити відкриті посадові конкурси, то саме тому і потрібно йти молодим людям і брати у них участь, випробовувати себе...

- Будь-яка запропонована мені чи комусь іншому з товаришів посада не означатиме, що цим самим мене „купують”. Для мене бути у владі означає кваліфіковано допомагати людям вирішувати свої проблеми. Можливо, якби ми зараз були там, в облдержадміністрації, то з багатьма питаннями підходили б прямо до губернатора і це робили б.
Я вважаю, що дійсно у владу негайно потрібно, щоб прийшли молоді люди. І ми дійсно щиро сподівалися і там проводилися якісь конкурси... Але коли я заповнював певну анкету, то говорив, що це є „блефом”. На жаль, я вгадав, бо людей ніби надурили. Була маса молодих, розумних і щирих людей на майданах у нас, у Києві. Вони проявили себе не тому, що там кричали... Вони раді вже з того, що нашим президентом є Ющенко і готові також щиро йому допомагати у себе вдома. Ось цих людей і треба брати в адміністрації. Нехай це будуть просто рядові посади. Але через два-три роки вже виростити з них начальників управлінь, відділів, тобто нову генерацію держслужбовців. Це було б логічно. Я вважаю, що ці люди є. Сам знаю добрий десяток таких, які б могли достойно працювати. Але, напевно, ще не наш час...

Інтерв’ю взяв Сергій ЗАРАЙСЬКИЙ, УНІАН / „БукІнфо”.

„БукІнфо”, (с)
www.bukinfo.cv.ua

Bookmark and Share