Громадянське суспільство в умовах кризи


"Діюча політична верхівка, державна система нічого не зможе зробити. Вони уже це доказали. Тільки ми, громада, можемо запобігти цьому" - Володимир Ханас, член Оргкомітету Громадянської Асамблеї України.

    18 грудня у місті Луцьку відбувся один із регіональних круглих столів в рамках підготовки Надзвичайної Громадянської Асамблеї України "Громадянське суспільство в умовах кризи". Обговорити наболілі проблеми суспільства зібрались представники активних громадських організацій, експерти, науковці, журналісти, студенти та активні жителі міста.

    Із вступними доповідями щодо тем круглого столу виступили члени Оргкомітету Громадянської Асамблеї України (ГАУ) Олександр Новосад (Асоціація молодих політологів та політиків, м.Луцьк) та Володимир Ханас (Адаптаційний чоловічий центр, м.Тернопіль). Вони представили присутнім основні завдання діяльності ГАУ та три основні блоки питань, для роботи над якими скликається Надзвичайна Громадянська Асамблея України, а саме: 1.) діяльність громадського сектору в умовах соціально-економічної кризи; 2.) стратегічні кроки щодо подолання політичної кризи; 3.) проактивна діяльність громадськості в умовах кризи.

    Модератором заходу був регіональний координатор ГАУ у Волинській області Михайло Шелеп (Асоціація Молодих Реформаторів, м.Луцьк). 

    Учасники круглого столу висловлювали різні думки з піднятих питань. Представники громадянського суспільства критично висловлювались щодо можливостей владних інститутів стабілізувати ситуацію в країні. Причому неспроможними в цій ситуації виглядають не лише різні гілки влади, а й різні політичні сили, незважаючи на владний чи опозиційний статус.

    Натомість крайніми, як завжди, у таких ситуаціях є прості люди. Малий та середній бізнес взагалі на межі зникнення. Люди втрачають довіру до будь-яких суспільних інститутів, до існуючого політичного режиму. За словами учасників заходу: "Верхи нас не бачать, не чують і не розуміють". Відповідно, складна економічна ситуація, що в українських умовах переплелась із задавненою політичною кризою, створюють умови повного хаосу та роблять добрий грунт для соціального бунту.

    Політична криза ж тягне за собою кризу суспільну. Громадський сектор теж сьогодні в глибокій кризі. Немає руху вперед, немає розвитку. Саме тому, існуючі громадські організації повинні провести самоаналіз та переглянути напрямки і форми своєї діяльності. Вони повинні започаткувати нову хвилю громадського руху, пошук нових цінностей самореалізації суспільства, розробити принципи спільної діяльності,. І допомогти в цьому можуть найбільш активні та дієві верстви суспільства, як от підприємці та молодь. Лише таким чином можна буде об’єднати суспільство та розпочати будівництво нової країни. В таких умовах й відбудеться висунення нових лідерів та провідників, що справами, а не словами докажуть своє право бути першими.

    Як можливі напрямки діяльності громадського руху пропонувались екологія та благоустрій, інфраструктурні проекти спрямовані на розвиток інфраструктури, освіта. Серед стратегічних кроків слід виокремити питання реформування влади, зокрема через внесення Конституційною Асамблеєю змін до діючої Конституції України та зміни виборчої системи. Також слід більше уваги приділити вихованню "громадян", тобто працювати в напрямку підвищення рівня самоідентифікації українців.

    Сама ж Громадянська Асамблея України повинна бути більш дієвою та активніше пропагувати та відстоювати інтереси громадянського суспільства перед владою.

    ***

    З метою створення національного та регіональних майданчиків для обговорення, консолідації та висловлення позицій представників громадських організацій щодо стратегічних проблем українського суспільства вже три роки поспіль працює ініціатива під назвою Громадянська Асамблея України. ГАУ – це майданчик, що дає змогу висловитись кожному представнику громадянського суспільства стосовно важливих, нагальних питань, що виникають на кожному етапі розвитку держави. Заплановані заходи ГАУ проходять з метою вироблення та публічного обговорення документів, які мають зафіксувати позицію громадянського суспільства.

    Серія круглих столів ГАУ пройде у всіх регіонах України та завершиться проведенням в м. Києві Надзвичайної Громадянської Асамблеї України "Громадянське суспільство в умовах кризи".

    Організатори круглого столу в місті Луцьку: ВОМГО "Асоціація Молодих Реформаторів (АМоРе) ", ГМ ОПОРА та ВОМГО "Асоціація молодих політологів та політиків".
 

    Прес-служба АМоРе

amore.volyn@gmail.com

Bookmark and Share