Нові технології у сфері професійної орієнтації молоді.


Віртуальний простір захоплює все більшу кількість суспільних сфер життя.Державний центр зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України за участю Міністерства освіти і науки України розробив новий підхід до професійного визначення учнів загальноосвітніх навчальних закладів.

Задля оптимізації фахових знань у навчальних закладах України було встановлено молодіжні профорієнтаційні термінали, що є своєрідно укомплектованими Інтернет-порталами, доступ до яких здійснюється через спеціальні електронні пристрої (тач-скріни), що розташовуються безпосередньо у навчальних закладах.

За своєю сутністю термінали є сучасним і оперативним інструментом здійснення професійної орієнтації і передбачає можливість ознайомлення зі змістом професій, вимогами до працівника, шляхами одержання тієї чи іншої професії, станом і перспективами регіонального ринку праці, основами трудового законодавства, послугами державної служби зайнятості. Серед основних розділів програмного комплексу – актуальні професії, кар»єра відомих людей (тобто історії успіху), відеосюжети про кожну із професій, нові види професійної діяльності, стан та перспективи на місцевих ринках праці.

Метою такого проекту є об»активна оптимізація професійних орієнтирів молоді, адже профорієнтаційна робота, яка проводиться у навчальних закладах безпосередньо педагогами є здебільшого предметно спрямованою і її зв»язок із реаліями світу праці є дещо опосередкованим. За даними соціологічного дослідження Науково-дослідного інституту соціально-трудових відносин Міністерства праці та соціальної політики України, проведеного у травні 2008 року, на вибір професії випускниками найбільше впливають батьки і родичі (так вважають 60% опитаних) і лише 5% випускників керуються даними служби зайнятості, натомість на шкільну профорієнтаційну систему орієнтуються лише 0,9 % респондентів.

У подальшому це відбивається у загрозливих тенденціях на розвитку вітчизняного ринку праці. Рівень зайнятості працездатного населення у країні залишається нижчим, ніж у країнах Євросоюзу. Загрозливих масштабів набуває відтік кваліфікованих працівників за кордон.

«За цих умов нестабільної ситуації на ринку праці професійна орієнтація молоді має відігравати провідну роль у формуванні у молоді мотивації до праці, усвідомленого вибору професії, виду та місця діяльності», - зазначено у мотиваційному зверненні представників Державного центру зайнятості до керівників загальноосвітніх навчальних закладів країни.

Загалом у Рівному такі термінали встановлено у 19 загальноосвітніх навчальних закладах.

Директор Рівненського міського центру зайнятості Андрій Грещук прокоментував встановлення профорієнтаційних терміналів так: «Ініціатива в цілому цікава, хоча і досить затратна у плані фінансів. З одного боку більшість молодих людей мають доступ до мережі Інтернет і можуть безперешкодно переглянути необхідну інформацію на порталі міського центру зайнятості, а з іншого – молоді люди здебільшого цікавляться менш глобальними речами і можуть просто не знати про наш веб-сайт, а програмний комплекс, який розміщено безпосередньо у приміщенні школи, увагу однозначно приверне. Крім того, інформація щодо місцевого ринку праці буде оновлюватися щоквартально»

Директори шкіл по-різному коментують наявність профорієнтаційних терміналів. Хтось хвилюється про збереження дорогого пристрою, адже діти полюбляють вивчати механізм функціонування кожного цікавого технічного приладу, за всіма складно услідкувати, а це може призвести до пошкодження пристрою, ремонт якого влетить у копієчку і без того невеликого шкільного бюджету. Хтось навпаки позитивно відгукується про таке нововведення, адже це поступ вперед. Використання новітніх технологій у навчальному процесі.

Самі учні наразі не коментують цієї події, хтось сприйняв термінал як ще одну новинку у навчальному процесі, яка нічого не змінить у плані кар»єрних орієнтирі, хтось ще не встиг достатньо ознайомитися із програмним комплексом через карантин.

Сподіваємося, що ініціатива все ж таки не залишиться непоміченою і зможе стати у нагоді тим, хто прагне розширити власні горизонти.

 

Bookmark and Share