Денис Рудень: Корупцію у системі освіти породжує економіка освіти


Під час туру по Україні «Антикорупційної молодіжної кампанії» було проведено масу зустрічей у регіонах країни. Фінальною частиною заходу став круглий стіл у м.Києві. Розглядалися питання впливу приєднання України до Болонського процесу, роботи та висвітлення у мас медіа становища у освітній сфері, зокрема явищ зловживань та ін.
 

Серед методів боротьби із зловживаннями у освіті, а саме таким поняттям я б рекомендував керуватись (Див.визначення «корупція»), виділяються такі: висвітлення у медіа випадків зловживань – але у разі поодиноких не дають бажаного ефекту, а лише ламають долі порушників, їх родин; громадський контроль – на жаль ця ініціатива лише на зародишевому етапі, у майбутньому включення громадськості до контрольно-ревізійних органів, вчених рад, підвищення ролі студентського самоврядування, вплив батьківських комітетів і т.і.; самооцінка – боротися із зловживаннями потрібно починати із себе, не давати і не брати навіть шоколадки; національне антикорупційне агентство та гаряча лінія міністерства – дієвий інформатор, але принципи роботи базуються на довірі, що ставить певну перепону для ефективності присікання зловживань.
 
Багато було прикладів зловживань, багато критики у бік Міністерства освіти, але ж не є це прерогативою МОНУ боротися із зловживаннями (найчастіше цю боротьбу уявляють у кількісному показнику, скільки професорів, деканів і т.д. позбавили волі, звільнили і т.д.), це є справа МВС. Профільне міністерство повинне забезпечити системне функціонування освіти та законодавчий базис, щоб ці зловживання унеможливити.
 
Акцентувати свою увагу хочу на питанні породження зловживань і що ці зловживання породжують. Тут як раз доцільно згадати економічну, фінансову кризу. Нещодавно випала змога поспілкуватися із ректорами та студентськими радами університетів центральної частини України. Всі, як один, жаліються на долю стипендіального фонду у частині всього університетського бюджету. Вона дійсно занадто велика. До цього, на прикладі Національного авіаційного університету, маємо 52,5% фінансування за рахунок спеціального фонду. Для тих, хто не знає, що це таке, це гроші, які заробляє сам університет. Переважна частина, як ви здогадались, плата за навчання. Додаємо зниження рівня життя, інфляцію, демографічну ситуацію - ці та інші економічні проблеми саме і породжують різноманітні зловживання. А що ж породжують ці порушення. А нічого іншого, крім погіршення якості освіти. А чи не це найголовніше?!
 

Тому, на мою думку, потрібно застосовувати усі можливі форми боротьби із зловживаннями у освітянській сфері з боку громадськості, медіа, підвищувати рівень обізнаності та інформованості. Але потрібна і жорстка позиція держави щодо цього питання. Особливо, по економічним питанням. Належне фінансування стане поштовхом до підвищення якості освітянських послуг.

 

 

--
С уважением, ДЕНИС Рудень
ВМГО «Студентська платформа»
80683502530
ICQ 298177878

Bookmark and Share