Рівненська п’ятикласниця відстежила історію своєї родини до 12-го коліна


18 березня у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбувся щорічний конкурс юних екскурсоводів-краєзнавців, у якому беруть участь школярі з 5 по 11 клас. Тематика конкурсу традиційно пов»язана  із історією рідного краю, видатними особистостями Рівненщини.  
Як розповіли організатори, переможців конкурсу  визначали  за рівнем майстерності подання інформації, знання історії міста та області. Учасники  зібрали чимало історій про знаних у регіоні людей та про тих, хто не є відомим широкому загалові, але є цікавими особистостями.
Особливістю цьогорічного заходу є акцент на дослідженні історії своєї родини, віднайдені цікавих та унікальних моментів із життя близьких або ж, говорячи мовою науки,  генеалогічні справи, які  часто називають "дослідження родоводу" чи "генеалогічні дослідження", проте, напевне,  краще було би в таких випадках вживати термін "відновлення родоводу". Адже дослідження - проведення дослідів - можливе над технічними об'єктами заради вивчення їх поведінки в певних змодельованих умовах. Історію ж  варто не досліджувати, а вивчати, пізнавати, пригадувати, відтворювати, відновлювати. Наша історія, наші корені, наші предки - це те, що ми повинні  знати, та не знаємо. Хтось забув, хтось загубив, хтось не запам'ятав. Адже  у роду кожного із нас неодмінно були певні курйозні випадки, цікаві ситуації, які впливали не лише на життя членів родини, але і були помітними широкому загалу.
Особливої уваги заслуговує робота Катерини Кундуш,  учениці 5-А класу Рівненської загальноосвітньої школи № 28, яка підготувала унікальну розвідку  історії своєї родини до 12-го коліна.
«Ідея укладення  історії роду належить моєму батькові, - Миколі Анатолійовичу Синюку. Він почав збирати розповіді, які передавалися в родині з покоління у покоління, розшукував певні документальні підтвердження, згуртував навколо цього всю рідню Зараз свої напрацювання батько передав для дочки, навчає її  упорядковувати матеріалу. Завдяки батьку історія роду стала справжньою родинною реліквією , це нас дуже зближує», - говорить мама учениці Ольга Миколаївна Кундуш (дівоче прізвище – Синюк, - авт.).
Цікавим є той факт, що Микола Анатолійович має технічну освіту, з історичними дисциплінами не стикався. Хоча його дослідженню міг би позаздрити історик-професіонал. За кілька років роботи зібрано чимало родинних переказів, фото- та архівних матеріалів, докладно  описано життєвий шлях кожного представника роду Синюків-Кундушів, упорядник навіть увів власні умовні позначки на означення типових особливостей родинного дерева. Коріння цієї родини є власне українським, свідчення цьому – знакове українське прізвище Нетудихата, яке носили прапращури Катерини. Ще одна особливість цієї родини – імена її представників. Так, у четвертому коліні роду, чоловіки мали імена, які зараз сприймаються, як жіночі, а жінки носили чоловічі імена. Діда Катерини називали Натальо, а бабу – Степа.
Члени журі зазначили, що подібна робота є досить цікавою не лише з точки зору генеалогії, але і є запорукою єдності родини, адже до такої роботи долучаються всі.
Учасники порівнювали  дослідження родоводу із захоплюючою подорожжю в минуле, під час якої можна познайомитися з різними людьми і подіями, що безпосередньо стосуються самого юного дослідника.

nvm86ster@gmail.com
 

Bookmark and Share