Прес-конференція “Думки і погляди населення України — лютий 2005 р.”


Ставлення громадян України до останніх виборів: Стосовно дій респондентів під час останнього туру президентських виборів, ми поставили, перш за все, таке запитання: “Чи брали Ви участь у голосуванні в останньому турі президентських виборів 26 грудня?”
Сказали, що брали участь, 89.2% опитаних, а що не брали участь, лише 10.3% (0.5% не дали відповіді). За даними ж ЦВК, у третьому турі взяли участь 77.2% усіх виборців. Тож, як завжди після виборів, кількість виборців, які повідомляють, про участь у голосуванні, помітно — на 12% — більша, ніж та, що була зафіксована під час голосування.

Найбільше з тих, хто зізнався, що не брав участі у голосуванні (майже третина), сказали, що були зайняті (таких 3% усіх опитаних, тобто — від загальної чисельності виборців). Ще майже чверть тих, що не брали участі (2.3% виборців), — тому що не було бажання брати участі в голосуванні. І 1.4% виборців живуть не за місцем “прописки” (вона тепер називається “реєстрацією”). І лише 1.1% виборців не взяли участі в голосуванні, бо не могли прийти на дільницю, а урну їм додому не принесли. (Зазначимо, що частка таких виборців у Західному регіоні була майже втричі меншою, ніж у Східному, — 0.5% проти 1.4%).
Серед виборців різних вікових груп найбільше не голосували молоді громадяни віком до 30 років (19,3% таких виборців) і найменше —пенсіонери (5,3%). Природньо, що саме серед пенсіонерів відносно найбільшою була частка тих виборців, що не взяли участь у голосуванні, бо не могли прийти на дільницю, а урну їм додому не принесли. Але й серед них таких було лише 2,7%.
При опитуванні сьогодні заявляють себе прихильниками В. Ющенка на 12–15% більше ніж голосували, в Західному регіоні — на 15–20% більше, у Центральному — на 19–23% більше й у Південному — на 6–10% більше. І лише у Східному регіоні прихильниками Ющенка визнають себе приблизно стільки ж виборців, скільки голосували (на 1.7% більше, ніж за даними ЦВК, та на 1.1% менше, ніж за даними екзит-полу).

Основні причини, що спонукали виборців підтримувати кандидатів у другому турі президентських виборів, були такі: “сподобалися ідеї, пропозиції кандидата” (48%), “виражає інтереси таких людей, як я” (34%), “сподобався як особистість” (29%). Негативні мотиви голосування на цих виборах були поширені значно менше, ніж у другому турі президентських виборів 1999 року, коли 50% виборців Леоніда Кучми проголосували за нього як за “менше зло”. На виборах-2004 цим мотивом керувалися лише 10% виборців.
Серед завдань, вирішення яких населення очікує від новообраного Президента, явно домінують економічні: підвищення рівня і поліпшення якості життя (25.5%), підвищення пенсій та дотацій (24%), підвищення рівня зарплат (21.5%). Серед неекономічних завдань як найактуальніші були вказані: боротьба із злочинністю та корупцією (15%), поліпшення медичного обслуговування (11%) й освіти (11%).
Більшість населення України (67%) або впевнена (23%), або сподівається (44%), що новообраний Президент Віктор Ющенко спроможний виконати ті завдання, що були названі як найважливіші. Найвищі сподівання були висловлені у Західному регіоні (86%), а також у Центральному (85%), менші — у Південному (54%). Єдиним регіоном, де дещо переважають невпевненість або невіра у спроможність новообраного Президента, є Східний регіон (сподіваються на Ющенка 39% , ні — 46%).
Більшість населення України (57%) підтримує призначення Юлії Тимошенко на посаду Прем’єр-міністра України (не підтримує — 29%). Найбільшу підтримку новопризначений прем’єр має у Західному (86%) і Центральному (77%) регіонах. Не підтримують це призначення у Південному (43.5%, підтримують — 39%) та Східному (56%, підтримують — 22%) регіонах.
Ставлення громадян до членства України в ЄС і НАТО
На думку більшості населення, заважають вступу України до Європейського Союзу насамперед економічні причини — низький рівень життя людей (50%) та недостатній економічний розвиток України (50%). У порівнянні з опитуванням, проведеним у травні 2004 року, населення значно менше вказує на такі причини, як недостатній розвиток демократії (30% у травні 2004 року і 19% у лютому 2005 р.) та позиція західних країн-членів ЄС (31% у травні 2004 р. і 9% у лютому 2005 р.).
Якби референдум щодо вступу України до Європейського Союзу відбувся найближчої неділі, він був би виграний (“за” — 44%, “проти” — 27%, “не взяли б участі у референдумі” — 6.5%, не визначився 21%). Підтримали б вступ до ЄС у Західному та Центральному регіонах (“за” — 68% і 55% відповідно); не підтримали б — у Південному та Східному регіонах (“проти” — 40% і 46% відповідно). Порівняно з опитуванням, проведеним у травні 2004 року, кількість тих, хто готовий підтримати вступ України до ЄС на референдумі, зменшилася на 9%, а кількість тих, хто проголосував би проти, зросла на 12%.
На гіпотетичному референдумі щодо вступу України до НАТО 48% проголосували б “проти”, 15% — “за”, 6% “не взяли б участі у референдумі” і ще 30% не визначилися. Порівняно з опитуванням, проведеним у травні 2004 року, кількість тих, хто готовий підтримати вступ України до НАТО, зменшилася на 10%, кількість тих, хто проголосував би проти, зросла на 6%. Проте найбільше зросла частка тих, хто не визначився, — від 16% до 30%.
Більшість населення (58%) підтримує входження України до Єдиного економічного простору з Росією, Білоруссю та Казахстаном; ще 18.5% готові підтримати, але за умови, що це не завадить вступу України до ЄС; за будь-яких умов категорично проти налаштовані 10% опитаних. Найбільше прихильників ЄЕП має у Східному та Південному регіонах (77% і 76% відповідно), найменше — у Західному (22%).

• Кількість виборців, що повідомили про участь у голосуванні 26 грудня 2004 року, на 12% більша, ніж зафіксована під час голосування
• 1% виборців не взяли участь у голосуванні через те, що не могли прийти на дільницю, а урну додому їм не принесли
• Заявляють себе прихильниками Віктора Ющенка 12–15% тих, хто за нього не голосував
• Серед завдань, вирішення яких населення очікує від новообраного Президента, домінують економічні
• Більшість населення України вважає, що новообраний Президент Віктор Ющенко спроможний виконати ті завдання, що були названі як найбільш важливі
• Більшість населення України підтримує призначення Юлії Тимошенко на посаду Прем’єр-міністра України
• Українці хочуть вступати до ЄС і не хочуть до НАТО
• Порівняно з травнем 2004 року рівень підтримки членства в ЄС і НАТО суттєво знизився
• Більшість населення України підтримує входження України до ЄЕП
• Натомість, на думку експертів, національним інтересам України відповідають вступ до Європейського Союзу, Світової організації торгівлі та НАТО і не відповідає — вступ до Єдиного економічного простору
Прес-реліз підготовлений за даними загальноукраїнського опитування ДІ/КМІС, лютий 2005 року, 2040 респондентів. Похибка не перевищує 2.2 %.

Учасники:
Ілько Кучерів — директор Фонду “Демократичні ініціативи”;
Валерій Хмелько — президент Київського міжнародного інституту соціології, професор Національного університету “Києво-Могилянська Академія”;
Олександр Сушко — директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України.

Ведучий: Віталій Довгич.

Bookmark and Share