ТЕ, ЧОГО НЕ ДАЮТЬ ЗА ПАРТОЮ


Студенти-юристи вищих навчальних закладів, які після своїх п’яти курсів мають ґрунтовну підготовку і, здавалося б, можуть хоч із-за студентської парти йти працювати і, наприклад, брати участь у судових розглядах, тим не менше потребують ще глибшого навчання. Їм не вистачає єдиного – практики. Саме тому більшість випускників юридичних вузів або осідають у найдальших кімнатах різноманітних контор, або крізь терени і роки намагаються добрати в якості стажерів чи учнів те, чого їм не змогли дати у вузі. На жаль, ця проблема є актуальною і для Полтави, свідченням чому є замала кількість молодих практикуючих юристів місцевого “походження”. Вирішувати її потрібно ще під час навчання і не лише в рамках самого вузу, а й залучаючи до цього ті установи, які можуть дати таку потрібну практику початківцю-юристу.
Ще рік тому в Полтаві стартувала Програма “Молодіжне право”, яка, серед іншого, надає безплатні консультації для молоді. Ці консультації (і в режимі прямого спілкування за адресою вул. Жовтнева 45, к. 400, що біля палацу “Листопад”, і за допомогою “телефону довіри” 7-43-37, і за допомогою Інтернету за адресою m_pravo@mail.ru) здійснюють під керівництвом досвідчених юристів студенти полтавських навчальних закладів. Проходячи спеціальне навчання, вони здобувають навички спілкування з клієнтом, роботи в команді, спеціальні знання – це якраз і надає постійну практику молодим юристам. Ще одну новацію запроваджено у грудні-січні.
Протягом цих двох місяців консультанти Центру “Молодіжне право” проходили стажування в Апеляційному суді Полтавської області, де брали участь у судових слуханнях. Ці навички, за їхніми словами, доповнюють знання, отримані у навчальному закладі, дозволяючи не лише дізнатися про певний нормативний акт, а й побачивши його конкретне застосування. І це не кажучи вже про досвід участі в судових розглядах та звичайну поведінку в суді! За словами одного з працівників Центру “Молодіжне право” Ірини Шевченко, ці практичні навички не лише доповнюють навчальні курси, але й надають унікальні знання щодо застосування законодавства в реальному житті, в реальних ситуаціях. Схвально до ініціативи авторів Програми “Молодіжне право” (її керівник, до речі, – студентка-відмінниця Університету внутрішніх справ і водночас практикуючий юрист Вікторія Моторна) поставився і голова Апеляційного суду Віталій Онищенко. Більше того, фахівці-юристи, що погодилися допомагати працівникам Програми “Молодіжне право” (а це представники прокуратури, судів, управління юстиції, викладачі навчальних закладів, нотаріуси) готують цикл лекцій для студентів вузів з “азів” прав людини, теми яких визначила сама молодь в ході масштабного соціологічного дослідження в жовтні-листопаді минулого року.
Ось і навчається активна молодь азам своєї юридичної премудрості, допомагаючи паралельно своїм одноліткам у їхніх складних проблемах. За останні два місяці 2004 року лише особисто (за адресою вул. Жовтнева 45, к. 400 чи за телефоном 7-43-37) до консультантів Центру “Молодіжне право” звернулося 20 осіб. Жоден із них не пішов без допомоги, а молодь, що надавала консультації, збагатилася значним досвідом у юриспруденції, який зможе застосувати вже за 2-3 роки.


У ХАРКОВІ ПРАВОЗАХИСНИКИ ДІЛИЛИСЯ ДОСВІДОМ
Скільки людей потерпають від того, що свого часу не змогли самостійно вирішити свої проблеми та отримати допомогу від інших! Таланить тим, у кого знаходяться захисники – вони принаймні не наодинці зі своїми проблемами. На жаль, частіше буває по-іншому. Та й законодавство українське є аж надто жорстким, а інколи – і жорстоким, калічачи долі за, здавалося б, незначні порушення закону.
Коли потрібна термінова порада у таких справах, варто звертатися лише до фахівців. Коли ж поради фахівців (адвокатів, наприклад) коштують грошей, люди звертаються до правозахисників із громадських організацій. Ці люди не можуть представляти інтереси людини в суді, професійно їх захищати, але порадити, що і як робити, до кого звернутися – це їхня місія. Скільки вже випадків було, коли правозахисники буквально витягали людину з-за грат та рятували від несправедливих вироків!
Для того, щоб поліпшити фаховий рівень саме цих працівників правозахисних організацій щороку в Харкові зусиллями Харківської правозахисної групи за підтримки Національного фонду підтримки демократії (США) щороку проводиться Школа з прав людини. Цьогорічна Школа відбулася 27-30 січня.
Участь у П’ятій школі взяли 45 представників українських громадських організацій, журналістів, громадських діячів та правозахисників, серед яких – Інститут відкритого суспільства, Гельсінський фонд з прав людини, Українська Гельсінська спілка, Комітет виборців України, а також Програма “Молодіжне право”, що реалізується в Полтаві. Фахівці Харківської правозахисної групи, яка веде відлік своєї історії ще з 1988 року, передавали свій власний досвід у відстоюванні прав людини в суді, організації громадських приймалень, зверненнях до Європейського суду, внутрішньому і фінансовому менеджменті правозахисних організацій. Особливий акцент було зроблено на ґрунтовній теоретичній підготовці, хоча учасники Школи брали участь і в практичних вправах щодо розробки власних проектів правозахисної діяльності, співпраці громадських організацій між собою тощо.
Уже під час Школи народилося кілька спільних ідей у галузі захисту прав людини. Наприклад, створюючи “народний” кадровий резерв кандидатів на керівні посади в органах виконавчої влади, автори такого проекту передбачають ґрунтовний збір інформації про всіх претендентів (як відомо, вони не обираються, а призначаються на свої посади) та широке громадське обговорення. Або ж цикл семінарів та тренінгів для працівників суддів щодо впровадження практики Європейського суду з прав людини в Страсбурзі в українське судочинство. Ці проекти, спрямовані на поліпшення захисту прав людини в Україні та покращення роботи відповідних установ, були ретельно розглянуті і обговорені слухачами Школи і – цілком можливо – вже за кілька місяців газети писатимуть про “унікальний правозахисний проект, що стартував в Україні...”

КОНТАКТИ:
Євген БРИЖ, к. тел. +38 0532 611-931
3 лютого 2004 року, Полтава

Bookmark and Share