Названо ім'я найкрасномовнішого посадовця Рівненщини


У вівторок 31 березня активісти Рівненської міської молоддіжної громадської організації "Фундація Регіональних Ініціатив" оголосили підсумки моніторингу виступів посадових осіб Рівненщини на предмет дотримання мовленнєвої культури.
Наразі у контексті кризи отримання чіткої, доступної і грамотної інформації є передумовою успішних та виважених кроків, дій, відтак культура мовлення набуває особливого значення. А що ж криється під поняттям «культура мовлення»?!
З нагоди Міжнародного дня рідної мови (21 лютого) активісти Рівненської молодіжної громадської організації «Фундація Регіональних Ініціатив», Видавничий дім «ОГО», а також група експертів-викладачів Національного університету «Острозька академія» оголосили про пробну моніторингову кампанію публічного мовлення посадовців Рівненщини на  предмет дотримання мовної культури.
Багатство мовлення – це велика різноманітність мовних знаків, що вживаються на відповідній мовленнєвій площі. Розрізняють мовлення багате і бідне. Багате мовлення виділяють тоді, коли в ньому рідко повторюються однакові знаки та їхні сполуки , коли урізноманітнена мовна структура. А це, в свою чергу, залежить від активного запасу мовних засобів (запас слів, значень, моделей словосполучень і речень, запас типових інтонацій, зв'язків і відношень у тексті, сукупність навичок для цілеспрямованого застосування засобів мови, міра активності і самостійності праці людської свідомості і мислення).
Упродовж місяця активісти Рівненської молодіжної громадської організації «Фундація Регіональних Ініціатив» у партнерстві із Видавничим Домом «ОГО», викладачами Національного університету «Острозька академія», психологами провели моніторинг публічного мовлення двадцяти посадовців Рівненщини, які найчастіше контактують із громадськістю, коментують розгортання суспільних процесів у засобах масової інформації та  впливають на формування думки громади.
Основним аспектом, на який аспекти звертали увагу, було ділове спілкування, яке  умовно включає такі складові як:
1)  комунікація – передача конкретної інформації один одному;
2)  перцепція – взаєморозуміння осіб, що спілкуються;
3)  інтеракція – взаємодія людей при спілкуванні.
Щодо реципієнтів, то експертною групою було визначено двадцять найвпливовіших посадовців, мовлення яких підлягало аналізу, оскільки до їхніх слів найбільше прислуховуються та беруть за основу.
   Це такі особи:
      1.Віктор Матчук, голова облдержадміністрації.
2. Олександр Данильчук, голова обласної ради.
3. Володимир Хомко, міський голова Рівного.
4. Микола Шершун, народний депутат України.
5. Юрій Прокопчук, народний депутат України.
6. Павло Сулковський, народний депутат України.
7. Юрій Благодир, перший заступник голови РОДА.
8. Степан Павлюк, заступник голова РОДА.
9. Олексій Хмилецький, заступник міського голови Рівного.
10. Андрій Філін, заступник міського голови Рівного.
11. Галина Кульчинська, заступник міського голови Рівного.
12. Сергій Васильчук, заступник міського голови Рівного.
13. Валентин Королюк, перший заступник голови облради.
14. Валентин Крока, заступник голови облради.
15. Сергій Паладійчук, голова бюджетної комісії Рівнеради.
16. Олег Хомич, голова бюджетної комісії облради.
17. Олексій Губанов, голова фракції Партії регіонів Рівнеради.
18. Василь Червоній, голова фракції УНП обласної ради.
19. Микола Кучерук, голова фракції БЮТ обласної ради.
20 Світлана Богатирчук-Кривко - начальник Головного управління Держкомзему у Рівненській області
До складу експертної групи  увійшли:
-    Іван Хом»як – професор кафедри української філології, доктор педагогічних наук Національного університету «Острозька академія;
-    Тетяна  Омельченко – соціальний педагог, психолог, керівник Громадської організації «Шкільний європейський дебатний клуб» «Калина»;
-    Ганна Федорчук -  заступник голови студентського наукового  товариства гуманітарного факультету  Національного університету «Острозька академія»;
-    Вікторія Назарук – заступник голови Рівненської міської молодіжної громадської організації «Фундація Регіональних Ініціатив».
Для аналізу Видавничим домом «ОГО» експертній групі було надано записи телепрограм «На часі», «Телепресклуб», «Рада»,  «Доба вибору», а також записи публічних коментарів у новинних сюжетах.
Основна увага зосереджувалася на лексичних, синтаксичних, стилістичних та акцентуаційних типах помилок, які допускалися мовцями. У ході роботи було визначено, що:
94 % у  загальному мовленнєвому потоці складають орфоепічні та акцентні помилки – неправильний наголос, неналежна вимова шиплячих звуків (ж, ч, ш), що подеколи перешкоджає нормально сприймати інформацію, адже словесне оформлення поняття змінюється, набуває нетипової форми;
 86% лексико-семантичних  помилок із загального мовленнєвого фону;
     62 % складають синтаксичні  помилки поєднання слів у реченні, неузгоджені      закінчення елементів словосполучень, неправильна послідовність членів речення.
Загальна картина виглядає наступним чином, жоден із 20  посадовців не володіє досконало  усіма нормами державної мови, часто припускаються помилок у формулюванні речень, не володіють загальними риторичними вимогами.
За висновками експертів жоден із посадовців Рівненщини належно не володіє мовними нормами, але лідером у плані ефектності публічного мовлення начальник Головного управління Держкомзему в Рівненській області Світлана Богатирчук-Кривко.
Відтак, хочеться сподіватися, що у майбутньому посадові особи звернуть-таки увагу на молодіжні ініціативи і пам»ятатиму, що зі словом потрібно поводитися обережно.

nvm86ster@gmail.com

Bookmark and Share